BERLIN 2019

STAŻ ZAGRANICZNY W BERLINIE

Dnia 03.03.2019 r. grupa siedemnastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami mgr Agatą Chwiałkowską oraz mgr Renatą Bednarz wyjechała na staż zagraniczny do Berlina. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „EUROPEJSKIE KWALIFIKACJE DLA UCZNIÓW SANDOMIERSKIEGO EKONOMIKA”. W projekcie biorą udział uczniowie następujących klas: II informatycznej, II logistycznej, II ekonomicznej, III ekonomicznej oraz III logistycznej.

Po trzech i pół godzinie trzymającej w napięciu jazdy mikrobusem dotarliśmy na warszawskie lotnisko. Dla większości uczestników miał być to pierwszy w ich życiu lot samolotem, dlatego wszyscy byli lekko poddenerwowani. Całe szczęście niepotrzebnie, bo po godzinie szczęśliwie wylądowaliśmy na berlińskim lotnisku „Tegel”, gdzie czekała na nas przemiła pani Daria i wraz z kierowcami rozwiozła nas do rodzin goszczących.

W poniedziałek o godzinie 9:30 zaplanowano spotkanie w centrali organizacji Berlink. Prawie wszystkim udało się dotrzeć na nie punktualnie. Spotkanie dotyczyło organizacji praktyk i planu pobytu. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się najważniejszych faktów na temat Berlina i firmy Berlink. Wszyscy uczestnicy projektu bez najmniejszych problemów nadążali za prowadzącymi, mimo że całe spotkanie przeprowadzone było w języku angielskim. Następnie udaliśmy się wraz z grupami z Portugalii i Węgier na krótki spacer po mieście. Zobaczyliśmy m in. Bramę Brandenburską, Bundestag oraz mauzoleum ofiar Holokaustu. Niestety pogoda była niesprzyjająca i po ulewie musieliśmy zakończyć zwiedzanie.

PIERWSZY TYDZIEŃ PRAKTYK W BERLINIE

Pierwszy tydzień praktyk upłynął nam na zapoznaniu się z firmami oraz podstawowymi obowiązkami, które wykonujemy podczas stażu. Praktyki odbywamy w profesjonalnych firmach logistycznych, informatycznych i działach ekonomicznych. W większości firm potwierdziło się, że Niemcy są pracowici. Początkowy strach przed wielkim miastem oraz bariery językowe udało się szybko pokonać.

Berlin to olbrzymia aglomeracja zamieszkana przez prawie 4 miliony ludzi. W środkach komunikacji spotykamy czasem naprawdę ciekawych ludzi, w tym wielu Polaków. Wszyscy są dla nas życzliwi i oferują pomoc, która czasem naprawdę się przydaje. W ten weekend nikt nie pracował, zatem wszyscy spędziliśmy wspólnie wolny czas w Muzeum Pergamońskim i kręgielni.

ZAKOŃCZENIE PRAKTYK ZAWODOWYCH W BERLINIE

Po trzech tygodniach dobiegły końca nasze praktyki zawodowe, które odbywaliśmy w stolicy Niemiec - Berlinie. Minęły trzy bardzo owocne tygodnie, wypełnione intensywną nauką zawodu, zbieraniem pierwszych doświadczeń zawodowych, zawieraniem nowych znajomości i poznawaniem innej kultury…

Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się przy Chaussestrasse, w biurze organizacji Berlink. Po wręczeniu dokumentów upoważniających nas do podjęcia pracy w całej Unii Europejskiej nastąpiły wspólne zdjęcia z pracownicami Berlinka oraz oczywiście certyfikatami.

Wieczór zakończyliśmy zaskakująco zwiedzaniem tarasu widokowego i niezwykłej szklanej kopuły w budynku niemieckiego parlamentu. Obraz nocnego rozświetlonego Berlina na długo zostanie w naszej pamięci. Podróż do domu nie trwała długo, w sobotę o godzinie 16 byliśmy już w Sandomierzu. Bogatsi o miłe wspomnienia i całe mnóstwo doświadczeń zawodowych.

Album fotograficzny_1

Album fotograficzny_2