SEVILLA II.2022

GRUPA III

Dwudziestoosobowa grupa uczniów z ZSE w Sandomierzu odbywa praktyki w Sevilli w ramach projektu: "Sandomierski Ekonomik zdobywa mobilności zawodowe w Hiszpanii".

Uczniowie z klas trzecich: ekonomicznej, logistycznej, informatycznej oraz grafiki i poligrafii cyfrowej odbywają praktyki w różnych firmach zgodnie ze swoimi kierunkami. Ekonomistki mają praktyki w szkołach językowych wykonując prace administracyjno - biurowe. Logistycy  zaś  pracują w hurtowniach i sklepach z różnych branż. Informatycy odbywają staże w firmach świadczących usługi serwisowe w zakresie sprzętu elektronicznego oraz w firmach posiadających zaplecze informatyczne. Graficy pracują w księgarni i firmie poligraficznej.

Pierwszego dnia pobytu w Sevilli zrobiliśmy mały rekonesans w terenie i zwiedziliśmy Plac Hiszpański  znajdujący się w Parku Marii Luizy.  We wtorek po praktykach spacerowaliśmy po starym mieście podziwiając historyczne wille, pałace, kościoły. Naszą uwagę przykuła imponująca gotycka katedra, Główne Archiwum Indii oraz słynne „parasole”. W piątek wybraliśmy się całą grupą do Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa hiszpańskiego.

W sobotę 26.02.2022 roku byliśmy na wycieczce w Maladze. Podziwialiśmy bogactwo przyrody: piękne egotyczne rośliny, wzburzone morze oraz skalisty krajobraz. Z tarasu widokowego zamku Gibralfaro można było zobaczyć międzynarodowy port morski, arenę walki byków, charakterystyczną zabudowę miasta, parki i ogrody. Spacerując wąskimi, krętymi uliczkami mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda życie w mieście pełnym turystów. Tu i ówdzie można było spotkać aromatyczne zioła. Zachwyciły nas urokliwe kamienice, a przede wszystkim renesansowa katedra w Maladze, stanowiąca bez wątpienia symbol tego nadmorskiego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik Pabla Picassa, znajdujący się w miejscu, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo.

W niedzielę zrobiliśmy sobie długi spacer po Sevilli. Najbardziej podobał nam się Park Marii Luizy z bogatą szatą roślinną i  zabytkowymi budynkami.

Dobiegł końca drugi tydzień naszego pobytu w Sevilli. Uczniowie dobrze zaadoptowali się w nowym środowisku. Podnoszą kluczowe kompetencje i umiejętności poprzez odbycie stażu w firmach zagranicznych zgodne z kształconym zawodem. Z łatwością wykonują zlecone im prace. Nie mają problemów z komunikacją w miejscu pracy, dzięki lekcjom z języka hiszpańskiego. Odbywały się one popołudniami i zakończyły w czwartek.

W wolnym czasie, korzystając ze słonecznej pogody zwiedzaliśmy piękną Sevillę. W poniedziałek odwiedziliśmy pozostałe miejsca starówki, w których jeszcze nie byliśmy, m.in.:  wieżę Giralda i zespół pałacowy Alkazar. W środę mieliśmy lekcję języka hiszpańskiego w terenie, na arenie walk byków. Znajduje się tam muzeum, w którym m.in. można zobaczyć kostiumy torreadorów. Jest to najstarszy obiekt tego typu w Hiszpanii.

W sobotę 05.03.2022 roku byliśmy na wycieczce w Kordobie. Ten region Andaluzji jest największym świadectwem średniowiecznej kultury muzułmańskiej w całej Europie. Jednym z najciekawszych zabytków starówki jest Wielki Meczet. Na uwagę zasługuje dzielnica żydowska z  synagogą. Inną główną atrakcją miasta jest: Alkazar Królów Chrześcijańskich, Most Rzymski oraz ruiny rzymskich budowli. Wyjątkowej urody są wnętrza dziedzińca ubarwione niebieskimi doniczkami z kwiatami. Atrakcją dla zwiedzających jest również spacer wąskimi uliczkami Kordoby.

W niedzielę  zwiedziliśmy dawną dzielnicę cygańską – Triana, która kiedyś była sercem flamenco. Po drugiej stronie mostu zobaczyliśmy najważniejsze kościoły Triany.

Nasze staże w Sevilli dobiegły do końca. Wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty i bardzo dobre opinie z zakładów pracy. Cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w kształconych zawodach. Ekonomistki sporządzały profesjonalne dokumenty wykorzystując pakiet Microsoft Office. Logistycy zajmowali się czynnościami magazynowymi, wykonując prace poczynając od rozładunku dostawy, poprzez odbiór i przygotowanie towarów do sprzedaży. Graficy wykonywali prace z zakresu procesów poligraficznych, fotograficznych i introligatorskich. Informatycy zaś uczestniczyli w pracach serwisowych i instalowali systemy operacyjne. Wszystkie firmy, w których młodzież miała staże,  świadczą usługi profesjonalnie i na wysokim poziomie.

Po południami w dalszym ciągu zwiedzaliśmy Sevillę. Byliśmy w Domu Piłata, który składa się z wielu pomieszczeń, dziedzińców i ogrodów. Udaliśmy się również  na Złotą Wieżę, skąd podziwialiśmy miasto. Jednak najbardziej zachwycił nas Metropol Parasol, gdzie o zmroku są niezapomniane, przepiękne widoki miasta, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wróciliśmy  bogatsi o cudowne wspomnienia, nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę.

Dziękujemy naszym koordynatorom: Pani Kasi i Panu Kubie za opiekę, wyrozumiałość i dobre rady.

Album fotograficzny

Staz_zagraniczny_w_Sevilli_-_tydzien_1.pptx