Procedura Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu w sprawie udzielania wsparcia nauczycielom na akcesoria komputerowe w związku z nauczaniem na odległość:
Procedura_ZSE_w_sprawie_udzielania_wsparcia_nauczycielom.docx
Wzor_wniosku_o_dofinansowanie_skladanego_przez_nauczyciela.docx
Zapraszamy do obejrzenia projektu, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani wicedyrektor Katarzyny Stawiarskiej-Bęczkowskiej:
Krótka lekcja historii o Święcie Niepodległości
Komunikat dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu w związku z wprowadzeniem nowych wytycznych dotyczących czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
1. Od dnia 9 listopada 2020 roku ogranicza się funkcjonowanie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu ( dotyczy prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych).
2. Wprowadza się następujące ograniczenia:
3. Wszyscy nauczyciele i uczniowie realizują zajęcia według dotychczasowego planu zajęć lekcji (wyjątek mogą stanowić uczniowie posiadający orzeczenie o kształceniu specjalnym). Jednostka lekcyjna trwa 45 minut, przerwy zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
4. Wszelkie zmiany dokonywane w planie zajęć będą na bieżąco umieszczane w e-dzienniku tak jak dotychczas.
5. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przy prowadzeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych w formie zdalnej jest Microsoft Teams.
Zajęcia przy użyciu Microsoft Teams odbywają się od 09.11.2020r. do 13.11.2020 r. oraz 23.11.2020 do 27.11.2020r. od pierwszej jednostki lekcyjnej tj. od godziny 7.10 do piątej jednostki lekcyjnej włącznie tj. do godziny 11.45. oraz od 16.11.2020r. do 20.11.2020r. od szóstej jednostki lekcyjnej tj. od godziny 11.55 do godziny 16.20 wówczas; zajęcia odbywają się przy użyciu dowolnych metod ustalonych przez nauczyciela przedmiotu wraz z danym oddziałem klasowym; asynchronicznie – nauczyciel udostępnia materiały i w czasie rzeczywistym zajęć pozostaje do dyspozycji ucznia. Uczeń jest zobowiązany podczas danej lekcji odebrać wiadomość od nauczyciela, zapoznać się z przekazanym materiałem, w razie wątpliwości analizuje z nauczycielem udostępniony temat. Nauczyciel po 40 minutach lekcji sprawdza obecność ucznia. Podstawą obecności jest odebranie wiadomości przez ucznia.
6. Podstawowym narzędziem komunikacji ( dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie) pozostaje e-dziennik.
7. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów osobą pierwszego kontaktu pozostaje wychowawca klasy.
8. Dyrektor szkoły po uzyskaniu pisemnej informacji ( przez e-dziennik) od nauczyciela wyraża zgodę na prowadzanie przez nauczyciela zajęć z uczniami z własnych gospodarstw domowych pod warunkiem deklaracji nauczyciela, że posiada niezbędne pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć z nauczanego przedmiotu. Nauczyciel, który nie posiada odpowiednich pomocy do prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami zajęcia prowadzi w sposób zdalny ze szkoły.
9. Dyrektor szkoły po uzyskaniu informacji od rodziców lub pełnoletnich uczniów którzy, ze względu na swoją niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, organizuje nauczanie stacjonarne lub zdalne na terenie szkoły. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują do pracy z w/w uczniami szkolne środki dydaktyczne.
10. W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych w szkole ogranicza się do minimum przebywanie osób trzecich na terenie szkoły zgodnie z przyjętymi dotychczas procedurami.
11. Dyrektor szkoły zapoznaje rodziców /opiekunów prawnych uczniów, którzy uczą się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość „Informację o prowadzeniu nauki zdalnej w świetle RODO”. Informacja znajduje się na stronie internetowej szkoły: https://ekonomik.edupage.org/ w zakładce RODO_zdalne_nauczanie.pdf
12. Nauczyciele zapoznali się z informacjami „Zasady bezpiecznego prowadzenia lekcji on-line” oraz „ Zasady bezpiecznego korzystania z poczty e-mail”, które zostały udostępnione w pokoju nauczycielskim na tablicy ogłoszeń.
Iwona Korona-Smardz
Z okazji 7 edycji warsztatów Koduj z Gigantami odbył się konkurs pod hasłem "Bezpieczeństwo w Internecie".
Celem konkusu było propagowanie wśród młodzieży zainteresowania nowymi technologiami oraz stymulacja logicznego i kreatywnego myślenia poprzez programowanie. Projekt (gra lub animacja) poświęcony tej tematyce nalezało przygotować w programie Scratch.
Wyróżnienie w konkursie - za oryginalny pomysł - zdobył uczeń klasy 2 technikum informatycznego Dawid Gołąbek.
Gratulujemy i życzymy innych oryginalnych pomysłów.
W podziękowaniu za piękną drogę jaką wytyczacie Państwo młodzieży,
życzymy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły
w dniu Waszego święta:
myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić,
realizacji pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
wiele zdrowia, radości, życzliwości
oraz zadowolenia w życiu osobistym i zawodowym.
Składa Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
6 października 2020 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Eugeniuszu Kwiatkowskim i Centralnym Okręgu Przemysłowym.
Patron naszej szkoły Eugeniusz Kwiatkowski był promotorem największej inwestycji II RP – Centralnego Okręgu Przemysłowego. Działał w myśl opinii: „Nigdy nie poprzestawaj na tym co już zostało osiągnięte, stale musisz wybiegać do przodu”.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Kamil Kominek kl ITE, Mikołaj Płaza kl I TG,
II miejsce: Dominik Rewera kl ITE, Bartosz Turek kl ITL, Karol Wójcicki kl ITE,
III miejsce: Bartosz Uba kl ITP., Igor Oleszko kl ITE.
Wyróżnienia: Andrzej Dorosiński kl ITIP, Mikołaj Idec kl I TIP , Piotr Borowski kl I TIP, Kacper Zimoląg kl I TIP, Kacper Janus kl ITE, Dominika Kolera kl ITG.
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
Konkurs zorganizowały: mgr Arleta Dąda-Róg oraz mgr Beata Wódz.
eTwinning to społeczność szkół w Europie. eTwinning oferuje platformę współpracy dla kadry szkolnej (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i - mówiąc krótko - czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), oferując szkołom wsparcie, narzędzia oraz usługi. Nauczycielom eTwinning udostępnia też inne bezpłatne możliwości oraz stały rozwój zawodowy realizowany online.
Uczniowie klas pierwszych i drugich Technikum Programistycznego naszej szkoły biorą udział w drugiej edycji darmowych warsztatów programowania online dla dzieci i młodzieży: Zaprogramuj Swoją Przyszłość, organizowanych przez profesjonalną szkołę programowania Zaprogramowani.com.
W zupełnie bezpłatnych e-warsztatach mogą nauczyć się programować w takich programach jak: C++, Java, Python, a także stworzyć pierwsze własne strony za pomocą: aplikacji webowych, Robloxa czy grafiki komputerowej.
Zajęcia będą się odbywać w półtoragodzinnych blokach, raz w tygodniu według harmonogramu. Całość to 3 lekcje wprowadzające młodzież w świat programowania w wybranym przez nich profesjonalnym języku.
Do wzięcia udziału w wybranym kursie nie potrzeba wcześniejszych lekcji. Wszystkie zajęcia będą zawierały podstawowy materiał nauczania, który nie tylko pozwali zapoznać się z danym językiem programowania, ale również zachęci do jego głębszego poznania.
Gratulujemy i czekamy na Certyfikaty.
Z radością informujemy całą społeczność szkolną, że Fundacja Rozwoju Systemu i Edukacji – w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Nasza Szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości 593 830,50 zł na realizację projektu „Sandomierski Ekonomik zdobywa mobilności zawodowe w Hiszpanii”.
Uczestnikami projektu będzie grupa 60 uczniów kształcących się w zawodzie Technik Logistyk, Technik Ekonomista, Technik Informatyk i Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Program stażu realizowany będzie w 3 grupach, jako wzbogacenie szkolnej praktyki zawodowej w hiszpańskich firmach w Sewilli.
Dzień 30 września 2020 był deszczowy i zimny. W sercach uczniów klas pierwszych gościła jednak wyjątkowość, radość i wewnętrzne ciepło. W dniu tym bowiem, złożyli oni ważne dla całej społeczności przyrzeczenia, które będą realizować przez najbliższe lata, reprezentując szkołę.
Słowami Jana Pawła II ,,Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” rozpoczęła swoje przemówienie Pani Dyrektor szkoły - mgr Iwona Korona -Smardz, podkreślając jak istotna jest praca nad sobą. Stawianie sobie celów i realizowanie przyrzeczeń to przekształcanie otaczającego świata, który obecnie tak bardzo potrzebuje zmian i który dzięki młodemu pokoleniu musi ocaleć.
Słowa z piosenki Roberta Gawlińskiego ,,O sobie samym” - ,,jeśli piękno żyje w nas, to dajmy mu siłę i pozwólmy mu trwać” zabrzmiały motywująco dla wszystkich obecnych na ceremonii ślubowania. Nie zabrakło również wzruszenia, kiedy uczennica klasy pierwszej zaśpiewała utwór Anny Jantar ,,Radość najpiękniejszych lat”, zachęcając do pięknego i umiejętnego życia .
Kwiaty, będące dowodem serdeczności wręczono Dyrekcji Szkoły i wychowawcom. Nie zapomniano również o szkolnym ogrodzie - buk o pięknych liściach będzie upamiętniał tych, którzy w roku szkolnym 2020/2021 rozpoczęli naukę. Uroczystość zakończono piosenką - ,,Nie liczę godzin i lat”.
26 września to Europejski Dzień Języków - dzień, który dla miłośników języków na tym liczącym 800 milionów mieszkańców kontynencie przypomina trochę Boże Narodzenie. Mówienie więcej niż jednym językiem to niezawodny sposób, aby wyprzedzić konkurencję; jest to również fakt, który jednoczy wielu Europejczyków, którzy są już dwujęzyczni i którzy prawdopodobnie nie będą mogli się doczekać pochwalenia się swoimi umiejętnościami językowymi, a może nawet dalszego ich rozwoju.
Ponad 200 języków - W Europie jest ponad 200 rdzennych języków - to brzmi jak dużo, ale w rzeczywistości jest to tylko około trzy procent z całkowitej liczby 6000-7000 języków świata.
Ponad połowa Europy jest dwujęzyczna - Według sondażu UE 54 procent obywateli UE mówi w innym języku, 25 procent w dwóch językach obcych.
Chodzi o język niemiecki… - Najczęściej używanym językiem ojczystym jest niemiecki (18%), następnie angielski i włoski (13%) oraz francuski (12%).…
I umiejętności językowe londyńczyków - Europejskie miasta są idealnym miejscem do obserwowania tej wielojęzycznej różnorodności w jej naturalnym środowisku: na przykład w Londynie mówi się ponad 300 językami!
Rosja to potęga językowa - Rekordzistą większości języków używanych na własnym terytorium jest Rosja: w zależności od zastosowanych kryteriów mówi się tam 130-200 różnymi językami.
Ale angielski nadal rządzi - Angielski jest liderem wśród krajów UE; jest uważany za najbardziej przydatny język, a następnie francuski i niemiecki.
Jedną z najwspanialszych rzeczy w życiu w Europie jest to, że do tak wielu innych języków i kultur jest tylko kilka godzin drogi. Od zanurzenia się po ćwiczenie umiejętności językowych z mieszkańcami i odkrywanie nowej kultury - to takie łatwe i wygodne. Kolejny język jest (dosłownie) tuż za rogiem i ten dzień jest powodem do świętowania.
Obchodząc ten dzień w naszej szkole, uczniowie wzięli udział w Wyzwaniach Językowych. Drużyny zmierzyły się z zadaniami polegającymi na znajomości języków, pracy zespołowej oraz sprycie.
I Miejsce – drużyna klasy 4 Informatycznej
II Miejsce – drużyna klasy 2 informatycznej
III Miejsce – drużyny klasy 3 logistycznej, oraz 4 informatycznej.
Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo w konkursie!
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa szkołę do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Programistycznego dla uczniów szkół średnich, realizowanego przez Fundację Media 3.0 we współpracy z SAP SE. Konkurs jest bezpłatny, a pula nagród tegorocznej edycji to 10 000 zł!
Więcej informacji można znaleźć na stronie hackheroes.pl.
W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia koordynowała akcję "Sprzątania świata", do której tradycyjnie dołączyli uczniowie naszej szkoły. Hasło tegorocznego wielkiego sprzątania brzmiało "Plastik? Rezygnuję. Segreguję. Redukuję."
Akcja ta to nie tylko zbieranie i usuwanie śmieci, ale również wspólna lekcja poszanowania świata – naszego domu. Jej ideą jest także edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowania zasobów naturalnych oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch sensownych i przemyślanych działań. Jest to także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz zmiany nawyków w codziennym życiu.
W piątek, 18 września klasy II TLp oraz III TLG wraz z opiekunami uprzątnęli otoczenie naszej szkoły, boisko, otoczenie hali sportowej oraz parking przy ulicy Patkowskiego 2. Sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie, a efekty były naprawdę widoczne.
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach ekologicznych.
Opiekun samorządu - Renata Bednarz
Uwaga maturzyści, absolwenci oraz osoby, które zamierzają podejść do egzaminu w sesji zimowej!!!
Przypominamy, iż termin składania deklaracji upływa w dniu 15 września 2020 roku. Deklaracje można składać osobiście w gabinecie nr 8 lub przesłać mailem na adres: ekonomik.sandomierz@gmail.com (oryginał należy dostarczyć w terminie późniejszym).
Projekt „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 realizowany na zlecenie Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. przez firmę Market Research World z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Mastalerza 26/13
Drodzy Rodzice,
Nasza szkoła aktywnie przyłączyła się do wsparcia w projekcie pn.: Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego – jest to projekt kierowany przede wszystkim do osób zdrowych, a wszelkie działania są realizowane po to, aby zapobiec zachorowaniu na cukrzycę w przyszłości.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz szerszą część społeczeństwa. W Polsce cierpi na nią ponad 3 miliony osób, a liczba ta stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przeciągu 10 kolejnych lat będzie ona jedną z głównych przyczyn zgonów populacji ludzkiej. Pogłębiający się problem jest wynikiem wielu składowych, przede wszystkim nadwagi, niewystarczającej aktywności fizycznej oraz złych nawyków żywieniowych. Według danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (na podstawie publikacji poszczególnych UW) wyraźnie widać, że w województwie świętokrzyskim, szybciej niż na tle Polski, rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę typu 2, oraz osób obarczonych ryzykiem zachorowania na to schorzenie.
Wychodząc na przeciw problemowi, Uzdrowisko Busko Zdrój S.A. realizuje projekt pn. „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego” współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Celem głównym programu jest ochrona zdrowia oraz poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej do 2020 roku w grupie osób w wieku 45-64 lat.
Program badań przesiewowych oraz późniejsze etapy to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z większych realizowanych w Europie. W pierwszym etapie planowane jest dotarcie do grupy aż 241 680 osób w wieku 45-64 lat stanowiących około 70% całej populacji województwa.
Zdrowie i życie mieszkańców województwa świętokrzyskiego to nasz wspólny priorytet, dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do działań zachęcających mieszkańców naszego regionu do wzięcia udziału w projekcie. W pierwszym etapie realizowane są badania przesiewowe polegające na wywiadzie kwestionariuszowym (formularz FINRISK). Ważne jest, aby podczas wywiadu udzielić rzetelnych informacji, gdyż na jego podstawie określane jest ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. To szybkie działanie nie zajmie więcej niż 2 minuty, a może zmienić mieć wymierny wpływ na jakość dalszego życia. W kolejnych etapach prowadzone będą badania medyczne, konsultacje dietetyczne oraz indywidualne, a także grupowe zajęcia z trenerem/fizjoterapeutą. Wszystkie działania, w ramach projektu, kierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego są i będą całkowicie bezpłatne.
Chcąc zapewnić możliwość wypełnienia formularza zgłoszeniowego FINRISK przez wszystkich mieszkańców opracowano kilka wariantów:
Na bieżąco będziemy przekazywać dalsze informacje o projekcie. WYBIERZCIE ŻYCIE BEZ CUKRZYCY I WŁĄCZCIE SIĘ W AKTYWNĄ WALKĘ O ZDROWIE.
Szanowni Państwo,
Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem spotkań z Rodzicami, zaplanowanych na wrzesień.
W związku z nowym rokiem szkolnym 2020/2021, w miesiącu wrześniu 2020 r. biblioteka szkolna organizuje kiermasz używanych podręczników dla uczniów szkoły.
Chcesz sprzedać – podpisane ołówkiem podręczniki (nazwisko, klasa, cena) – przynieś do biblioteki, która będzie pośrednikiem między tymi, którzy chcą sprzedać, a kupującymi.
Ilość i jakość podręczników uzależniona będzie od przyniesionych przez chcących sprzedać.
SERDECZNIE ZAPRASZAM!
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych: „Doposażenie pracowni zawodowych w Zespole Szkół Ekonomicznych im Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu”
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia - usługi
Link do ogłoszenia - https://bzp.uzp.gov.pl/ZP403/Preview/ea176f05-c898-4d57-8f66-bb4a3c277b58