Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, uczniowie naszej szkoły nakręcili filmik. Wystąpili w nim: Klaudia Bednarska kl. IVTLG, Konrad Duda kl. IIITE, Krzysztof Kiec kl. IVTI, Katarzyna Kozłowska kl. ITLG, Agata Sajda kl. IVTI, Katarzyna Swatek kl. IVTI, Małgorzata Wrona kl. IIITE. Filmik zmontował Arkadiusz Pyrsak.
Zapraszamy do jego obejrzenia.
„Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od Was nie wymagali”
Jan Paweł II
Absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
Serdecznie gratuluję ukończenia kolejnego etapu edukacyjnego w Zespole Szkół Ekonomicznych. Był to z pewnością dla wielu z Was jeden z najpiękniejszych okresów w Waszym życiu. Mam nadzieję, że nie był to czas stracony, że będziecie nas dobrze wspominać, a w myślach nieraz będziecie do nas wracać. Odbierając świadectwo ukończenia szkoły, niektórzy będą szczęśliwi, a u innych pojawią się łzy. Ostatnie, trudne dla nas wszystkich miesiące sprawiły, że ta tęsknota za szkołą stała się jeszcze większa.
Bardzo się cieszę, że byliście naszymi Uczniami. Wszystkie chwile i wspomnienia z Wami związane zostaną nam w pamięci na długo. Zapisaliście kolejną kartę w historii „sandomierskiego ekonomika”, a szkoła w historii Waszego życia. Musicie jednak pamiętać, że przed Wami matura, a po niej jeszcze kilka lat nauki i dorosłe, samodzielne życie.
Życzę Wam spełnienia marzeń, obrania właściwej drogi w życiu i dojścia do zamierzonego celu. Wierzę, że otrzymaliście solidne podstawy wiedzy i umiejętności, które pomogą zrealizować Wasze plany i marzenia. Jesteście młodzi i kreatywni, korzystajcie z tego jak najlepiej, przejdźcie przez życie z uśmiechem na twarzy bez kłopotów i zmartwień.
Iwona Korona-Smardz – dyrektor ZSE w Sandomierzu
Dzień dobry.
Sandomierskie Centrum Kultury zaprasza mieszkańców Sandomierza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. „Sandomierz - moja mała Ojczyzna". Celem konkursu jest twórcze i aktywne przeżywanie nadchodzących świąt majowych, kształtowanie lokalnego patriotyzmu, kreatywne spędzanie czasu wolnego, doskonalenie umiejętności fotograficznych, rozbudzanie wrażliwości i uważności na otaczający krajobraz oraz charakterystyczne cechy najbliższej okolicy.
Tematem konkursu jest przedstawienie za pomocą zdjęć swojej „małej Ojczyzny" - jej ciekawych miejsc, zabytków i mieszkańców.
Konkurs skierowany jest do fotografów amatorów, a udział w nim jest bezpłatny. Termin nadsyłania zdjęć mija 30 kwietnia 2021 r. (piątek) o godz.14.00. Fotografie należy przesłać drogą elektroniczną na adres:bm@esceka.pl.
Regulamin konkursu znajduje się w załączniku.
Regulamin_konkursu_fotograficznego_pn._Sandomierz_-_moja_mala_Ojczyzna.pdf
Pozdrawiamy.
Sandomierskie Centrum Kultury
Uwaga Maturzyści
Egzaminy z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka angielskiego rozszerzonego odbywają się w hali sportowej. Na wszystkie egzaminy zgłaszacie się z dowodem osobistym, maseczką, czarnym długopisem oraz dodatkowymi przyborami na egzamin z matematyki - tablice zapewnia szkoła.
Na drzwiach wejściowych będzie zamieszczona lista obecności, przy waszych nazwiskach znajduje się kod, który należy zapamiętać i potem wpisać na arkuszu maturalnym.
Na egzamin zgłaszacie się według ustalonego harmonogramu i stosujecie się do poleceń Zespołu Nadzorującego Egzamin Maturalny.
04 maja 2021 ( wtorek) - egzamin z języka polskiego
godz. 7.45 klasa IV Ti
godz.7.55 klasa IV TLg
godz.8.05 klasa IV TE
godz. 8.15 wszyscy pozostali absolwenci
05 maja 2021 ( środa) – egzamin z matematyki
godz. 7.40 klasa IV TE
godz.7.50 klasa IV Ti
godz.8.00 klasa IV TLg
godz. 8.15 wszyscy pozostali absolwenci
06 maja 2021 ( czwartek) – egzamin z języka angielskiego
godz. 7.45 klasa IV Tlg
godz.7.55 klasa IV TE
godz.8.05 klasa IV Ti
godz. 8.15 wszyscy pozostali absolwenci
07 maja 2021 ( piątek) – egzamin z języka angielskiego poziom rozszerzony
godz.8.00 – klasy IV TE, TLg, Ti
godz.8.20 wszyscy pozostali absolwenci
10 maja 2021 ( poniedziałek) – egzamin z języka polskiego poziom rozszerzony s.C
godz.8.30- wszyscy absolwenci
11 maja 2021 ( wtorek) – egzamin z matematyki poziom rozszerzony s.C
godz.8.20- wszyscy absolwenci
11 maja 2021 ( wtorek ) – egzamin z wiedzy o społeczeństwie poziom rozszerzony s.A
godz.13.30 - wszyscy absolwenci
12 maja 2021 ( środa) – egzamin z biologii poziom rozszerzony s.A
godz.8.40- wszyscy absolwenci
13 maja 2021 ( czwartek) – egzamin z geografii poziom rozszerzony s. 5
godz.8.15- wszyscy absolwenci
17 maja 2021 ( poniedziałek) – egzamin z historii poziom rozszerzony s.A
godz.8.40- wszyscy absolwenci
18 maja 2021 ( wtorek ) – egzamin z fizyki poziom rozszerzony s.A
godz.8.40- wszyscy absolwenci
Harmonogramy przeprowadzania egzaminów, zarówno części pisemnej i praktycznej, zostały umieszczone na stronie szkoły ekonomik.sandomierz@gmail.com w zakładce: Egzamin Zawodowy. Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Szczegółowe informacje zostaną przekazane w późniejszym terminie.
Dyrekcja Szkoły
Komunikat dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
w sprawie nowych zasad obowiązujących od 26 kwietnia 2021 roku
w związku z nauczaniem na odległość
Podstawa prawna:
Iwona Korona-Smardz
Dnia 23 kwietnia 2021 r. został rozstrzygniety konkurs "Ekonomik - mój wybór". Konkurs organizowany był przez nauczycieli przedmiotów informatycznych i polegał na zaprezentowaniu atutów i walorów naszej szkoły, które przekonały uczniów do jej wybrania.
Spośród nadesłanych prac wybrano najlepsze:
I miejsce: film - Artur Zawadzki i Mateusz Mazur, klasa III TI,
II miejsce: prezentacja - Bartosz Uba, klasa I TP,
III miejsce: plakat - ex aequo Faustyna Zielińska, klasa II TGiPC; Paulina Pawlik, klasa II TGiPC.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Oto nagrodzone prace:
Ekonomik_moj_wybor - A. Zawadzki M. Mazur
Ekonomik_moj_wybor_-_B_Uba.pdf
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.
Patrząc odrobinę szerzej, to cały kwiecień jest książkowym miesiącem - 2. kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
[Cyceron]
Historia w pigułce – Światowy Dzień Książki
Książkowy hymn
Prawa autorskie
23. kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.
Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.
Spędź miło czas czytając!
Miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu „Wielkanocne zmagania z ortografią” zostali Anna Bochnacka uczennica klasy 1TGiP i Kamil Zaręba uczeń klasy 1TI.
Konkurs ortograficzny został zorganizowany dla uczniów klas pierwszych przez nauczycieli zespołu przedmiotów humanistycznych, którzy jednocześnie byli członkami jury. Zadaniem uczniów było poprawne zapisanie dyktowanego tekstu o tematyce związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Zwycięzcy wykazali się swoimi umiejętnościami językowymi, odsyłając bezbłędne prace. Konkurs odbył się w formie on-line.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy wygranym!
Dnia 31.03.2021 roku zostaną ogłoszone wyniki z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie - sesja ZIMA 2021 r. Będą one również dostępne w Systemie Informatycznym Egzaminów Potwierdzających Kwalifikacje Zawodowe. Ponadto zostaną również przekazane wychowawcom, aby w razie problemów z zalogowaniem się do SIO EPKZ, mogli udostępnić Wam wyniki.
Osoby, które chcą ponownie podejść do egzaminu w sesji LATO 2021, muszą złożyć deklaracje do 08.04.2021 r. drogą mailową (skan deklaracji) na adres szkoły lub osobiście w sekretariacie szkoły w godz: 08.00 – 13.00.
Dyrekcja Szkoły
Komunikat dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu
w sprawie nowych zasad obowiązujących od 29 marca do 11 kwietnia 2021 roku
w związku z nauczaniem na odległość
Iwona Korona-Smardz
Podstawa prawna
W ramach Świętokrzyskiego Programu Stypendialnego przyznano stypendia dla uczniów szkół zawodowych.
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zatwierdził listę stypendystów z powiatu sandomierskiego. Stypendia dostało 3 uczniów szkół zawodowych, w tym nasza uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego Wioletta Jaśkiewicz.
Serdecznie gratulujemy.
W dniu 13 marca 2021 r. Jury konkursu „Najładniejszy makijaż Ekonomika” postanowiło
przyznać I miejsce
Klaudii Bednarskiej (kl IV Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej)
II miejsce ex aequo
Wiktorii Witeckiej (kl III Technikum Logistyczne)
Natalii Chwałek (kl III Technikum Ekonomiczne)
Wyróżnienie
Sylwii Krzemińskiej (kl III Technikum Ekonomiczne)
Serdecznie gratulujemy!
Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu
Konkurs na najlepszy plakat reklamujący Szkołę został rozstrzygnięty. Spośród wielu nadesłanych prac wybrano trzy najlepsze.
I miejsce - Mikołaj Płaza oraz Milena Gara (klasa I Technikum Grafiki I Poligrafii Cyfrowej),
II Miejsce - Małgorzata Wudz (klasa IV Technikum Grafiki I Poligrafii Cyfrowej) oraz Kewin Janeczko (klasa IV technikum Informatyczne),
III Miejsce - Klaudia Bednarska oraz Aleksandra Kubicka (klasa IV Technikum Grafiki I Poligrafii Cyfrowej).
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
DRODZY UCZNIOWIE
Biblioteka szkolna poleca: "O Patronach Roku 2021 słów kilka"
27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.
STANISŁAW LEM – 100 rocznica urodzin – (ur. 12 lub 13 września 1921 r., zm. 27 marca 2006 r.) pisarz uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science -fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano – jak dotąd – w nakładzie 30 milionów egzemplarzy – można przeczytać w uchwale sejmowej.
CYPRIAN KAMIL NORWID – 200 rocznica urodzin – (ur. 24 września 1891 r. zm., 23 maja 1883 r.) Był poetą, dramatopisarzem prozaikiem i myślicielem, a także artystą sztuk pięknych. Twórczość Norwida, nierozumiana przez mu współczesnych, została odkryta na nowo dopiero w XX w. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Na zawsze weszły do zbiorowej świadomości Norwidowe frazy, jak ta: „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”. Największą wartością, promieniującą ze wszystkich jego dzieł jest wolność – wolność jednostki i narodu, wolność w dziedzinie twórczości i wolność polityczna - brzmi treść uchwały sejmowej.
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI – 100 rocznica urodzin – (ur. 22 stycznia 1921 r., zm. 4 sierpnia 1944 r.) poeta pokolenia Kolumbów, pokolenia, które - jak podkreślono w uchwale sejmowej - swoje życie poświęciło Ojczyźnie.
TADEUSZ RÓŻEWICZ – 100 rocznica urodzin – (ur. 9 października 1921 r, zm. 24 kwietnia 2014 r.) poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. W uzasadnieniu uchwały napisano: "Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka - bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg."
KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI – 120 rocznica urodzin i 40 rocznica śmierci (ur. 3 sierpnia 1901r., zm. 28 maja 1981r.) polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz Prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953.