TECHNIK RACHUNKOWOŚCI (symbol cyfrowy zawodu 431103)
Z INNOWACJĄ BIZNES ELEKTRONICZNY
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:
Rozwój gospodarki i związana z nią informatyzacja systemu rachunkowości sprawia, że pracodawca na rynku pracy poszukuje wykształconego, otwartego na aktualizowanie wiedzy, kompetencji i umiejętności pracownika. Zawód technika rachunkowości odgrywa coraz większą rolę w związku z powstawaniem coraz to nowych przedsiębiorstw i instytucji. Umożliwia uczestnictwo w życiu gospodarczym w kraju i poza jego granicami
ze względu na ujednolicenie systemu rachunkowości w różnych krajach.
Technik rachunkowości to specjalista przygotowany do wykonywania kluczowych zadań: prowadzenia rachunkowości, dokonywania rozliczeń finansowych, kontrolowania dokumentów księgowych, prowadzenia spraw kadrowo - płacowych, rozliczania podatków i innych danin publicznych, sporządzania dokumentów dotyczących rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przeprowadzania i rozliczania inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przygotowywania ich do weryfikacji, przeprowadzania analizy finansowej, przechowywania dokumentacji księgowej, nadzorowania terminowej spłaty zobowiązań, ściągania należności i roszczeń, wykonywania typowych czynności planistycznych i analitycznych.
Absolwent kierunku technik rachunkowości o wysokich kwalifikacjach jest poszukiwanym specjalistą zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy. Wiedza z zakresu rachunkowości połączona
z umiejętnościami praktycznymi daje podstawy do zajmowania wysokich stanowisk
w przedsiębiorstwach, organizacjach gospodarczych, instytucjach finansowych, jednostkach finansów publicznych, kancelariach doradczych i audytorskich oraz biurach rachunkowych.
Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego i kluczowych kompetencji można rozpocząć karierę
w charakterze głównego księgowego, biegłego rewidenta lub specjalisty ds. controllingu.
KWALIFIKACJE:
W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji w branży ekonomiczno – administracyjnej (EKA):
EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych
EKA.07. Prowadzenie rachunkowości
Program nauczania dla zawodu technik rachunkowości uwzględnia aktualny stan wiedzy o zawodzie
ze szczególnym zwróceniem uwagi na nowe technologie i najnowsze koncepcje nauczania.
Uczniowie oprócz zajęć realizowanych w kształceniu teoretycznym realizują również zajęcia praktyczne
z wykorzystaniem komputerowych użytkowych programów finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych
i magazynowych.
MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:
Absolwenci kierunku technik rachunkowości, mogą być zatrudnieni jako księgowi, specjaliści
ds. finansów, specjaliści ds. kadr i płac w działach finansowych oraz działach księgowych w:
oraz mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
STUDIA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH:
Czteroletni lub pięcioletni okres nauki, odpowiednio dla absolwentów gimnazjum i szkoły podstawowej kończy się egzaminem maturalnym i egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uczeń po zdaniu egzaminów otrzymuje świadectwo maturalne oraz dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie technik rachunkowości.
Absolwent po zdaniu matury może podjąć dalszą naukę na uczelni wyższej na wszystkich kierunkach ekonomicznych, m.in. na kierunkach:
INNOWACJA BIZNES ELEKTRONICZNY
W celu rozszerzenia i uatrakcyjnienia podstawy programowej będą odbywać się innowacyjne zajęcia z biznesu elektronicznego. Ogólnym założeniem tych zajęć będzie nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia biznesu w Internecie.
Program nauczania obejmuje następujące działy:
TECHNIK SPEDYTOR (symbol zawodu 333108)
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:
Spedycja jest to każda działalność gospodarcza polegająca na organizowaniu przewozu ładunków na zlecenie osoby prawnej lub fizycznej przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych środków przewozowych i infrastruktury transportowej i na wykonaniu niezbędnej grupy czynności dodatkowych, wynikających ze specyfiki zlecenia.
Spedytor to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się organizacją transportu towarów i usług z miejsca na miejsce tak, by przechodził on sprawnie, szybko i jak najtaniej dla osoby zlecającej transport. Spedytor załatwia wszelkie wypełnianie druków celnych, gdy chodzi o import i eksport towarów, dogaduje się z firmami transportowymi, zleca załadunek i rozładunek towaru, negocjuje ceny i warunki dowozu towaru lub usługi na miejsce. Często w transporcie pojawiają się różne spięcia i zakłócenia wynikłe z wszelkich niedogodności, na jakie napotykają osoby odpowiedzialne za transportu i do zadań spedytora należy jak najszybciej te spięcia rozwiązywać. Musi on być dobrym negocjatorem, nie bać się wyzwań i szybko, strategicznie myśleć. Niestety, spedytor choć pracuje w ściśle wyznaczonych godzinach, musi być dostępny na telefon niemal przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Wynika to z faktu, że gdy on nie pracuje, transport towarów może się wciąż odbywać, więc mogą pojawiać się różne przeszkody. Spedytor może zatrudnić się w firmie spedycyjnej lub jakiejkolwiek innej firmie, która obraca towarem, który musi przemierzać spore odległości.
KWALIFIKACJE:
Aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, uczeń musi zdać w toku nauki egzamin potwierdzający wiedzę z kwalifikacji:
AU.31. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów:
1. Planowanie procesów transportowych
2. Organizowanie procesów transportowych
3. Kalkulowanie cen i dokumentowanie realizacji procesów transportowych
4. Prowadzenie korespondencji i negocjacji
5. Organizowanie procesu załadunkowego i rozładunkowego
MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:
Rozwój transportu krajowego i międzynarodowego spowodował, że spedytorzy wymiennie nazywani specjalistami do spraw eksportu cieszą się niezwykłym zainteresowaniem na rynku pracy. Najprościej ujmując spedytor to pracownik branży TSL ( Transport - spedycja - logistyka), który odpowiedzialny jest za organizację transportu towarów bądź osób. Specjaliści w zakresie transportu – logistycy, spedytorzy i dyspozytorzy są na obecnym rynku pracy bardzo cenionymi fachowcami.
Zatrudnienie mogą znaleźć w:
Zdobyte kwalifikacje i umiejętności można wykorzystać także we własnej firmie spedycyjnej.
STUDIA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH:
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik spedytor może studiować na uczelniach ekonomicznych, politechnikach, uniwersytetach, uczelniach niepaństwowych, wyższych szkołach zawodowych z kierunkiem transport i spedycja. Na studiach przywiązuje się dużą wagę do praktycznej znajomości języków obcych. Program specjalności zawodowej –spedycji wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu, na krajowym i międzynarodowym i rynku, na specjalistów z branży TSL (Transport Spedycja Logistyka). W trakcie studiów studenci tej specjalności zdobywają wiedzę miedzy innymi z zakresu współczesnych technologii transportowych i przeładunkowych, spedycji krajowej i międzynarodowej, zarządzania logistycznego w aglomeracjach miejskich i przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych oraz planowania, projektowania i badania efektywności procesów logistycznych.
Absolwenci po ukończeniu tej specjalności potrafią projektować i wdrażać przestrzenne sieci logistyczne i usługi logistyczne oraz zarządzać przedsiębiorstwami z branży TSL. Są specjalistami w organizowaniu transportu w logistyce oraz posiadają umiejętności z wielu innych obszarów związanych z procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwach logistycznych. Nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do sterowania przepływem informacji, zasobów ludzkich i materialnych w aglomeracjach miejskich, optymalizacji kosztów logistycznych a także eksploatacji środków technicznych stosowanych w systemach logistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem środków transportu intermodalnego.
TECHNIK HANDLOWIEC (symbol zawodu 522305)
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:
Handlowiec ogólnie mówiąc zajmuje się sprzedażą. Tak więc przede wszystkim wyszukuje różnych dostawców towarów i usług, których potrzebuje, i które chciałby sprzedawać. Następnie znajduje chętnych, którzy gotowi byliby te towary lub usługi zakupić, zawiera z nimi umowy. Może działać samodzielnie lub w porozumieniu ze swoimi przełożonymi, na których zlecenie pracuje. Przede wszystkim handlowiec zajmuje się prowadzeniem dokumentacji sprzedaży, zawieraniem umów, prowadzeniem rozliczeń, załatwianiem reklamacji. Osoby na stanowisku handlowca często mają do czynienia z klientami, i to osobiście. W związku z tym muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale też nienaganną kulturę osobistą, aparycję, zdolności negocjacji. Handlowiec musi znać doskonale wszelkie techniki sprzedażowe i negocjacyjne, by móc osiągać założone sobie cele. Często wymaga się od pracownika na stanowisku handlowca prawa jazdy kategorii B, co nie jest bezpodstawne, gdyż handlowiec musi często przemieszczać się między poszczególnymi kontrahentami.
KWALIFIKACJE:
Aby móc uprawiać zawód handlowca niezbędne jest ukończenie technikum, które daje tytuł technika handlowca. Osoba, która decyduje się na naukę w tym kierunku powinna być przebojowa, ambitna, wyznaczać sobie śmiałe cele i konsekwentnie je realizować. Powinna też posiadać zmysł ekonomiczny, gdyż ekonomia i zarządzanie są najważniejszymi przedmiotami w szkole na tym kierunku. Dzięki temu zdobywa się możliwość pracy w instytucjach handlowych lub można założyć własną firmę handlową.
Technik handlowiec w ramach poniższych kwalifikacji zdobędzie wiedzę o funkcjonowaniu rynku, działaniach marketingowych, towaroznawstwie, technikach informatycznych, organizacji pracy w punktach sprzedaży, nowoczesnej rachunkowości, przepisach prawa oraz regułach współpracy z kontrahentami.
AU.20 Prowadzenie sprzedaży
AU.25 Prowadzenie działalności handlowej
Przedmioty nauczania: 2 języki obce, towar jako przedmiot handlu, organizacja i techniki sprzedaży, obsługa klientów, marketing w działalności handlowej, język obcy w działalności handlowej, sprzedaż towarów, przedsiębiorca w handlu, symulacyjna firma handlowa. ( Zwiększona liczba godzin z przedmiotów maturalnych).
Praktyka zawodowa: 160 godzin.
MOŻLIWOŚĆ ZATRUDNIENIA:
Kształcenie w tym zawodzie gwarantuje kwalifikacje wymagane do:
1) podjęcia pracy na średnim szczeblu zarządzania w przedsiębiorstwach o różnych formach własności,
2) realizowania podstawowych funkcji handlowych w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowniach, magazynach,
3) zorganizowania, uruchomienia i prowadzenia własnej firmy handlowej.
Osoby posiadające wykształcenie w zawodzie technik handlowiec mogą pracować na stanowiskach:
Analiza internetowych ofert pracy, prowadzona w oparciu o portal pracuj.pl wykazała, że obszarem, w którym stosunkowo najłatwiej znaleźć pracę, jest obszar szeroko rozumianej sprzedaży. Najwięcej ofert pracy w branży „sprzedaż” skierowanych było do: sprzedawców, handlowców, przedstawicieli handlowych, doradców czy też konsultantów .
STUDIA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH:
Czteroletni okres nauki kończy się egzaminem maturalnym i egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Uczeń po zdaniu egzaminów otrzymuje świadectwo maturalne oraz dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie technik ekonomista.
Absolwent po zdaniu matury może podjąć dalszą naukę na uczelni wyższej na kierunkach:
TECHNIK ORGANIZACJI REKLAMY (Symbol zawodu 333906)
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:
Technik organizacji reklamy to osoba, która organizuje oraz prowadzi sprzedaż produktów i usług reklamowych. Potrafi zorganizować i prowadzić kampanie reklamowe. Projektuje oraz wykonuje środki reklamowe. W zależności od miejsca pracy zadaniami technika organizacji reklamy są: pozyskiwanie klientów do współpracy z agencjami reklamowymi i mediami, określanie celów reklamowych przedsiębiorstwa i wyznaczanie sposobów ich realizacji, gromadzenie informacji niezbędnych do realizacji zadań reklamowych, tworzenie przekazów reklamowych dla potrzeb różnych typów mediów, publikacja przekazów reklamowych w różnych typach mediów reklamowych, zlecanie i wykorzystywanie wyników badań o charakterze reklamowym, organizacja działań promocyjnych przedsiębiorstwa, organizacja działalności wystawienniczej.
KWALIFIKACJE:
Nauka na kierunku Technik Organizacji Reklamy trwa cztery lata i kończy się przygotowaniem i przystąpieniem do matury oraz do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
AU.29. Sprzedaż produktów i usług reklamowych
AU.30. Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej
Uczniowie kierunku Technik Organizacji Reklamy nabywają wiedzę z zakresu wszystkich przedmiotów ogólnokształcących umożliwiającą przygotowanie do matury oraz z zakresu przedmiotów zawodowych, takich jak: ekonomia, ekonomika i organizacja przedsiębiorstw, marketing, public relations, organizacja reklamy, grafika komputerowa, fotografia reklamowa, rysunek i liternictwo, czy psychologia i prawo w reklamie.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA:
STUDIA:
Ukończenie kierunku Technika Organizacji Reklamy daje szerokie możliwości dalszego kształcenia na różnorodnych kierunkach studiów ze względu na wielopłaszczyznowe nauczanie. Można specjalizować się między innymi w grafice komputerowej, sztukach plastycznych, ekonomii, ekonomice, public relations, czy komunikacji interpersonalnej.