Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w tym roku 12 października w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Podczas uroczystej gali za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze zostało wyróżnione liczne grono pracowników oświaty szkół ponadgimnazjalnych w powiecie sandomierskim. Nagrody naszym pracownikom szkoły wręczyli pan Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, pan Stanisław Masternak - Starosta Sandomierski oraz pani Iwona Korona-Smardz - dyrektor PZSE.
W związku z rocznicą 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sandomierska grupa artystyczna Etiuda wystąpiła ze spektaklem Tej, Co Nie Zginęła obfitującym w liczne wiersze i pieśni patriotyczne. Pośród wykonawców znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Swatek, Krzysztof Kiec, Jarosław Mrós, Mateusz Borcuch.
Wszystkim składamy serdeczne gratulacje i podziękowania!
16 października 2018 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Piłki Koszykowej Dziewcząt i Chłopców, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno zawodników jak i licznie przybyłych kibiców.
W zawodach wzięło udział 10 zespołów reprezentacji klasowych.
DZIEWCZĘTA:
CHŁOPCY:
Emocjonująca rywalizacja odbywała się w systemie ,, każdy z każdym ‘’. Wszystkie drużyny grały bardzo ambitnie i z wielkim zaangażowaniem.
Kolejność końcowa:
DZIEWCZĘTA:
I MIEJSCE – Klasa II LO – Skład drużyny: Gleń Klaudia, Niezgoda Karolina, Snopek Natalia, Wąsik Dominika.
II MIEJSCE – Klasa I TE – Skład drużyny: Rozmus Izabela, Krzemińska Sylwia, Trznadel Katarzyna, Stąpór Dominika, Chmiel Samanta, Kędziora Gabriela.
CHŁOPCY:
I MIEJSCE – Klasa II TI „ Nazwa drużyny ‘’ Skład drużyny: Siwak Grzegorz, Kiec Krzysztof, Król Jakub, Cieciura Krystian, Korona Filip, Chorab Mateusz, Jońca Kacper.
II MIEJSCE – Klasa IV TI „ G2 EL Chupacabra ‘’ Skład drużyny: Jędrzejczyk Arkadiusz, Staroń Michał, Stasiak Kamil, Salwa Adrian, Mucha Dawid, Mańkowski Mateusz, Mordka Kamil.
III MIEJSCE – Klasa III LO „ ŚGK ‘’ Skład drużyny: Sarna Paweł, Dubiel Dominik, Jaśkiewicz Rafał, Solpa Jakub, Tokarski Jakub, Różański Jakub, Guzin Hubert.
Serdecznie wszystkim gratulujemy !!!
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie Żywe witryny historii organizowanym z inicjatywy pani Grażyny Milarskiej, przy współpracy Urzędu Miasta i młodzieży z sandomierskich szkół w ramach obchodów odpustu ku czci Błogosławionego Wincentego Kadłubka - patrona Sandomierza.
Naszą szkołę reprezentowali:
Małgorzata Wudz – Karolina Kraczkiewicz,
Paweł Trznadel – Eugeniusz Kwiatkowski,
Mateusz Wrzosek- pomocnik doktora,
Zakonnicy: Jakub Kaczmarski, Bartosz Cichosz, Kacper Lesiak, Arkadiusz Rewera,
Happening na hulajnogach: Weronika Surowców, Natalia Borycka.
Opiekun – Katarzyna Stawiarska-Bęczkowska
W dniach 09-10 października 2018 roku uczniowie klas: 1 i 2 Technikum Informatycznego oraz 2 Liceum Ogólnokształcącego, nauczyciele a także rodzice wzięli udział w kompleksowym projekcie kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci pt. „Cybernauci”.
To nowy projekt fundacji Nowoczesna Polska, realizowany w partnerstwie z Collegium Civitas, a prowadzony w ramach programu „Bezpieczna+” Ministerstwa Edukacji Narodowej i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej.
Uczniowie uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach, poprowadzonych przez wyszkolonego trenera z zakresu cyberbezpieczeństwa, w czasie których zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, w tym: z zagrożeniami płynącymi z Internetu i metodami postępowania w takich sytuacjach, z bezpiecznymi metodami korzystania z Internetu, przeciwdziałaniu cyberprzemocy, przeciwdziałaniu uzależnieniom od gier komputerowych, Internetu i hazardu w sieci, kształtowaniu prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania w cyfrowym środowisku, regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania sieci.
Nauczyciele, rodzice i opiekunowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na ten temat podczas półtoragodzinnego spotkania z trenerem – panią Dominiką Wąsik, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób wyjaśniała te kwestie i cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania.
Drodzy Uczniowie Sandomierskiego Ekonomika
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, kolejne pozycje trafiły do biblioteki szkolnej, tym razem 496 książek. Literatura wybrana przez Was, a także uzupełnienie księgozbioru o lektury szkolne. Lista zakupionych książek znajduje się w gablocie na dolnym korytarzu ( obok schodów) w starym budynku szkoły i na tablicy w bibliotece szkolnej, jak również załącznik do ogłoszenia.
Zapraszam do wypożyczania.
Nauczyciel-bibliotekarz
Lista_zaupionych_ksiazek_-_II_tura.docx
14 października Dzień Nauczyciela
W podziękowaniu za piękną drogę jaką wytyczacie Państwo młodzieży
życzymy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły w dniu Waszego święta:
myśli i marzeń które dają się urzeczywistnić,
realizacji pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce,
wiele zdrowia, radości, życzliwości oraz zadowolenia w życiu osobistym i zawodowym, składa:
Dyrekcja Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
w Sandomierzu.
„Kromka chleba dla Sąsiada” – podziel się z bliźnim darem serca
Akcja zorganizowana w naszej szkole przez Szkolne Koło Caritas 21.09.2018 r.
Pod hasłem „Kromka chleba dla Sąsiada” wystartowała w środę 19.09.2018 r. ogólnopolska kampania Caritas Polska – „Kromka Chleba Caritas”. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także na potrzeby seniorów.
„Kromka Chleba dla Sąsiada” to program, który ma na celu niesienie pomocy osobom cierpiącym z powodu niedostatku, starszym, tym którzy czują się samotni i opuszczeni. W akcji tej chodzi nie tylko o pomoc materialną w postaci przekazania paczki z żywnością, ale również o dar serca w postaci zainteresowania się losem Sąsiada, o wzajemną życzliwość, łączność międzypokoleniową.
W prawie 800 sklepach sieci Biedronka, która jest głównym partnerem akcji, wolontariusze Caritasu z 29 diecezji zbierają podstawowe artykuły spożywcze, które trafią do potrzebujących wsparcia seniorów.
Caritas Diecezji Sandomierskiej zaprosił do podzielenia się symboliczną kromką chleba z Sąsiadem – często starszym, samotnym, schorowanym. Nasi uczniowie włączyli się w tę akcję koordynowaną przez siostrę Elżbietę Gajowiak przy wsparciu księdza Sebastiana Mroczkowskiego oraz Magdaleny Mantchoff-Chomiak. Dnia 21.09.2018r. – brali oni udział w zbiórce żywności w wybranych sklepach Biedronka w Sandomierzu.
Byli to uczniowie:
- Katarzyna Swatek, Jakub Kaczmarczyk, Jakub Wójcik - klasa II Technikum informatyczne,
-Natalia Lipiec, Wiktoria Wódz, Magdalena Oliwa - klasa II Technikum ekonomiczne.
Uczestnictwo w zbiórce żywności jest gestem życzliwości wobec bliskich Sąsiadów, o których życiu często niewiele wiemy. Zachęcamy pozostałych uczniów do włączania się w działalność Szkolnego Koła Caritasu.
Relacja z lekcji przeprowadzonej w klasie II Technikum Informatycznego przez panią dr Dorotę Sarzyńską z Punktu Informacji o Funduszach Europejskich w Sandomierzu
Dnia 4.10.2018r. na lekcji wychowawczej klasie II Technikum informatycznego pani dr Dorota Sarzyńska z Punktu Informacji o Funduszach Europejskich przybliżyła klasie szczegóły programu Czyste Powietrze.
Dzięki temu programowi, właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków.
Program priorytetowy koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.
Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego.
Pani dr Dorota Sarzyńska rozdała uczniom materiały dla nich i do przekazania rodzicom.
Opracowała: Magdalena Mantchoff-Chomiak
Współpraca z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Sandomierzu. Rozpoczęcie lekcji na temat wykorzystania funduszy unijnych na ochronę środowiska spotkaniem z uczestnikami rajdu rowerowego z okazji 10-lecia PIFE – 2.10.2018 r.
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu rozpoczął współpracę z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Sandomierzu od spotkania z rowerzystami rajdu rowerowego zorganizowanego w okazji 10-lecia powstania Punktów Informacyjnych o Funduszach Europejskich. Spotkanie odbyło się 2.10.2018r. Wzięły w nim udział klasy II Technikum Informatyczne oraz II Liceum Ogólnokształcące pod opieką Magdaleny Mantchoff-Chomiak.
Peleton 10 rowerów (5 przedstawicieli sieci podkarpackiej oraz po drodze dołączają się przedstawiciele następnych województw) wystartował w Elblągu 23 września . Rajd zakończy się w Końskich 3 października. W każdym województwie uczestnicy rajdu przebywają po 2 dni (Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie). Codziennie rowery jadą od godz. 9:00 do 16:00 i zatrzymują się w miejscach wyznaczonych przez dane województwo, gdzie organizowane jest jakieś wydarzenie związane z Funduszami np. dyżur specjalisty, spotkanie informacyjne, lekcja w szkole. Uczestnicy spotkania z naszej szkoły zrobili sobie pamiątkową fotografię z uczestnikami rajdu. W spotkaniu uczestniczyła Pani Dyrektor Iwona Korona – Smardz. Uczniowie otrzymali od rowerzystów notesy, długopisy itp.
Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich udzielają bezpłatnie informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowania z funduszy unijnych. Za koordynację sieci Punktów Informacyjnych odpowiada Departament Informacji i Promocji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Nasi uczniowie na najbliższych lekcjach wychowawczych dowiedzą się, jak można wykorzystać fundusze unijne na ochronę środowiska.
25 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły: Paweł Trznadel, Dawid Gruszecki, Rafał Gubernat wzięli udział w Powiatowym Biegu Niepodległości Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Sandomierskiego z okazji uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Organizatorami byli: Powiat Sandomierski, II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sandomierzu, MOSiR w Sandomierzu.
21 września 2018 r. w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu odbyło się uroczyste przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej uczniów klasy I Technikum, kształcącego w zawodzie technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz uczniów klasy I Branżowej Szkoły I stopnia.
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i przemówienia Pani Dyrektor, Iwony Korony-Smardz, po której pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Następnie rozpoczęła się krótka część artystyczna. Uczniowie zaprezentowali swój wokal, śpiewając utwory w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Zakończeniem aktu pasowania było wręczenie uczniom klas pierwszych pamiątkowych dyplomów.
W dniu 20 września 2018 roku uczniowie klasy III Technikum Ekonomicznego i klasy I Technikum Logistycznego, Grafiki i Poligrafii Cyfrowej wraz z opiekunami brali udział w XXV edycji akcji ,,Sprzątanie Świata – Polska 2018‘’, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Tegoroczne przewodnie hasło brzmi: ,, Akcja – Segregacja! 2x więcej, 2x czyściej ‘’.
Czas pożegnań
I tak oto kończą się nasze praktyki! – nasz czas spędzony we Włoszech a dokładniej w Rimini. Po trzech tygodniach nauki zawodu na obcej ziemi, zdobyliśmy certyfikaty – dokumenty upoważniające nas do podjęcia pracy w całej Unii Europejskiej.
Na uroczystości wręczenia nam tych dokumentów zebrało się całe biuro Sistema Turismo, które to zorganizowało nam cały pobyt w Rimini. Po tych uroczystych chwilach poszliśmy całą grupą na stare miasto Rimini. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w symbolicznym miejscu, jakim to jest - jeden z najstarszych w Europie Łuk Triumfalny.
A potem wszystko było już ostatnie – ostatnie morskie kąpiele, spacer po linii brzegowej, ostatnia uroczysta kolacja… i wielkie pakowanie.
A teraz została nam już tylko długa podróż do domu. Zabieramy ze sobą miłe wspomnienia, prezenty dla najbliższych i to, co najważniejsze – doświadczenia zawodowe, czyli instrumenty potrzebne nam w przyszłości do pracy zawodowej. Następnym grupom życzymy również owocnych praktyk i tak miłych wrażeń. A my od poniedziałku do szkoły….
Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do naszego wyjazdu. Mamy tu przede wszystkim na myśli Panią Magdalenę Kubiak – głównego koordynatora naszego wyjazdu, dyrekcję szkoły na czele z Panią Iwoną Koroną-Smardz i pracownikom biura Sistema Turismo – szczególne podziękowania przesyłamy Pani Katarzynie Gawronek.
Przez cały okres praktyk zobaczyliśmy jak wygląda życie ludzi pracy, tzn. rano pobudka, szybkie śniadanie, dojazd do pracy (często z przygodami i przesiadkami). A w miejscu pracy obowiązki i jeszcze raz obowiązki…
Niektórzy z nas mieli lekkie przejście do obowiązków, ale byli też tacy, którzy zostali rzuceni na głęboką wodę. W poszczególnych krajach czas pracy jest różnie zorganizowany - i tak na własnej skórze przekonaliśmy się, że np. we Włoszech występuje takie zjawisko jak obowiązkowa przerwa na lunch – trwająca od jednej do trzech godzin.
A po pracy w wolnym czasie jeździliśmy zwiedzać urokliwe zakamarki Włoch. W pierwszy weekend zwiedziliśmy Republikę San Marino. Przewodnik opowiedział nam, że jest to jedno z najmniejszych państw świata i jedyne takie państwo - miasto we Włoszech. Położone wysoko na wzgórzu Monte Titano słynie z przepięknej starówki, ogromnego zamku i faktu, iż jest najstarszą republiką świata. Na 31 tys. mieszkańców jest tu 32 tys. zarejestrowanych samochodów. Naczelną dewizą mieszkańców, jest „wolność”, a rocznie to niewielkie państwo odwiedza 4 miliony turystów.
W następny weekend odwiedziliśmy Wenecję. I możemy potwierdzić, że nie da się jej opisać ani do niczego porównać. Jest to jedyne takie niepowtarzalne miasto na całym świecie. Posiada niesamowity urok - spacerując po zabytkowym centrum mijaliśmy setki zabytkowych pałaców, kościołów i liczne muzea. Fascynowały nas piękne fasady i zdobione drzwi, którymi wprost z łodzi wchodzi się do wnętrza kamienic. Wenecja zbudowana jest na drewnianych palach. Nie gniją one tylko dlatego, ponieważ nigdy nie mają kontaktu z tlenem. A kościół Santa Maria Della Salute stoi dzięki dziesiątkom pali wbitych w bagniste podłoże weneckiej laguny.
Przed nami trzeci – ostatni tydzień, który obowiązkowo będziemy dzielić na czas pracy i resztę na przyjemności – myślimy o plażowaniu i przejażdżkach rowerowych.
Dwie uczennice naszej szkoły Klaudia Opala i Małgorzata Wudz w dniu 08 września 2018 roku wzięły udział w akcji Narodowego Czytania, które odbywa się cyklicznie od 2012 roku. W Sandomierzu Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" odbyło się przy Kamienicy Oleśnickich na Rynku Starego Miasta. Nasze uczennice wystąpiły w oryginalnych strojach z tamtej epoki.
Wierzę, że zarówno mi – nauczycielowi bibliotekarzowi, jak i Wam – Rodzicom zależy, by wasze dziecko wyrosło na człowieka mądrego, otwartego na ludzi, samodzielnego i dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie. To świat, w którym wszechobecne i atrakcyjne dla młodych ludzi są: telewizja, Internet, smartfon. Nie pozwólcie swoim dzieciom uzależnić się od nich. Wskażcie im inne możliwości spędzania czasu wolnego, np. z książką.
Pokażcie dzieciom, że czytanie jest także Waszą przyjemnością i jest dla Was ważne. Od najmłodszych lat otaczajcie dziecko książkami, zabierzcie do biblioteki i czytelni, odwiedzajcie księgarnie i antykwariaty. Nie marnujcie żadnej okazji, aby pokazać, że dzięki czytaniu można rozwiązywać codzienne problemy.
Argumentów przemawiających za rozwijaniem nawyków czytelniczych jest wiele, oto kilka:
Drodzy Rodzice, zachęcam Was gorąco, abyście rozwijali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze Waszych dzieci. Pamiętajcie, że w doborze odpowiedniej książki zawsze pomoże Wam i waszym dzieciom nauczyciel bibliotekarz.
Jest mi bardzo miło poinformować Państwa, że biblioteka szkolna Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu wzbogaciła swój księgozbiór o nowe, atrakcyjne pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Lista_ksiazek_zakupionych_z_Narodowego_Programu_Rozwoju_Czytelnictwa.docx
Nauczyciel-bibliotekarz Zofia Rak
Uroczystość upamiętniająca plutonowego Władysława Barana, walczącego w obronie Westerplatte odbyła się 07 września 2018 roku przy Starostwie Powiatowym w Sandomierzu.
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiegow Sandomierzu podczas wydarzenia reprezentowała młodzież wraz z pocztem sztandarowym szkoły, dyrektor Iwona Korona-Smardz oraz uczniowie klasy II Technikum Informatycznego wraz z wychowawcą Magdaleną Mantchoff-Chomiak.
Główną częścią uroczystości było przedstawienie sylwetki bohatera oraz odsłonięcie pomnika ku pamięci Władysława Barana jak również złożenie symbolicznych wiązanek i zniczy pod pomnikiem. Uroczystości towarzyszyło odegranie hymnu państwowego, pieśni „Spij kolego”, przemówienia oraz modlitwa za pamięć Władysława Barana i żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej.
Kilka słów o bohaterze…
Władysław Baran był synem Józefa i Anastazji z d. Wróbel, miał dwanaścioro rodzeństwa. Przed powołaniem do wojska uczęszczał do Szkoły Wydziałowej w Krakowie. Czynną służbę rozpoczął 17 października 1927 roku w 2 Pułku Piechoty Legionów w Pińczowie (2 kompania ckm). 01 maja 1928 roku ukończył szkołę podoficerską w stopniu kaprala. Po roku awansował na plutonowego i pozostał w służbie wojskowej jako podoficer zawodowy. W 1930 roku został przeniesiony do Sandomierza, skąd w marcu 1939 skierowano go – w stopniu plutonowego zawodowego – do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Służbę w WST pełnił od 31 marca. W czasie jej obrony był dowódcą karabinów maszynowych placówki „Prom”. Po zbombardowaniu wartowni nr 5 bronił placówek „Tor kolejowy”, „Fort”, a następnie wartowni nr 3. Po kapitulacji Westerplatte przebywał w niewoli niemieckiej, osadzony w Stalagu I A (nr jeńca: 1510). Po ucieczce z niewoli w 1943 roku powrócił do domu, a następnie przystąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Uparty”. W listopadzie 1944 roku został aresztowany i wywieziony do ZSRR, gdzie był więźniem łagrów: Borowicze (nr obozu: 270), Świerdłowsk (nr obozu: 531), Szybałtowo (nr obozu: 284). Do Polski powrócił w listopadzie 1947 roku. Studiował zaocznie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 1952 roku, rozpoczął pracę jako księgowy w Polskich Zakładach Zbożowych w Dwikozach, a następnie do emerytury był zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów w Sandomierzu. Był także biegłym sądowym w dziedzinie księgowości. Miał status inwalidy wojennego. Zmarł 30 sierpnia 1976 roku.
1 września 2018 roku grupa 17 uczniów wraz z opiekunami Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu wyjechała na 3-tygodniowe praktyki do Rimini w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczestnikami projektu są uczniowie z klas trzecich, kształcący się w zawodzie – Fryzjer, Technik Logistyk, Technik Informatyk oraz Technik Ekonomista oraz opiekunowie z ramienia szkoły Pani Anna Wódz i Pan Witold Nowakowski.
Po przejechaniu około 1500 km i wielu krajów dojechaliśmy 2 września do celu - RIMINI!!! Miejscowość ta położona w samym sercu Włoch przyjęła nas piękną pogodą, wspaniałymi widokami i wiecznie uśmiechniętymi, miłymi, chętnymi do pomocy ludźmi. Tego dnia zapoznaliśmy się z naszym opiekunem Stratosem Diakatos, który to pomógł nam w szybkiej adaptacji i w panujących tu na miejscu porządkach.
Następnego dnia opiekę nad nami w ramach przyjacielskiej pomocy przejęła nasza rodaczka Pani Kasia Gawronek – pracująca w biurze SISTEMA TURISMO, która to oprowadziła nas po czarującej okolicy i centrum miasta (stare miasto). Następnie zaprowadziła nas do biura i udzieliła wstępnych zawodowych informacji i przydzieliła poszczególnych praktykantów do konkretnych firm. Za okazaną pomoc Pani Kasi jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Fryzjerzy odbywają praktyki w zakładzie fryzjerskim DAVIAE – URBINATI DAVIDE ACCONCIATURE UNISEX oraz MODE PARRUCCHIERI ESTETICA E RICOSTRUZIONE UNGHIE.
Logistycy realizują praktyki w: LS BIJOUX DI SCHIARANTE LIVIO oraz HDP SOCIETA’ COOPERATIVA.
Informatycy kształcą się zawodowo w: SORMANI S.R.L., SMARTICOMUNICAZIONE, EX NOVO COMPUTER oraz PROPLACE SRL.
Ekonomiści są w następujących firmach: SISTEMA TURISMO SRL, VULPINARI MG, VESPUCCI 1-11 SRL – HOTEL LA PERLA.
Tego też dnia po przerwie na lunch, nasza młodzież udała się pod wskazane adresy wraz z przyporządkowanymi opiekunami biura. Na miejscu nastąpiła prezentacja firmy i przedstawienie zakresu obowiązków pracy. Od tego też dnia poznajemy obyczaje zawodowe, kulturalne i społeczne w tej na razie „ZACZAROWANEJ DLA NAS KRAINIE”. A panująca tu wszem i wobec radość i uśmiech udziela się nam bezustannie.