Uroczystość upamiętniająca plutonowego Władysława Barana, walczącego w obronie Westerplatte odbyła się 07 września 2018 roku przy Starostwie Powiatowym w Sandomierzu.
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiegow Sandomierzu podczas wydarzenia reprezentowała młodzież wraz z pocztem sztandarowym szkoły, dyrektor Iwona Korona-Smardz oraz uczniowie klasy II Technikum Informatycznego wraz z wychowawcą Magdaleną Mantchoff-Chomiak.
Główną częścią uroczystości było przedstawienie sylwetki bohatera oraz odsłonięcie pomnika ku pamięci Władysława Barana jak również złożenie symbolicznych wiązanek i zniczy pod pomnikiem. Uroczystości towarzyszyło odegranie hymnu państwowego, pieśni „Spij kolego”, przemówienia oraz modlitwa za pamięć Władysława Barana i żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej.
Kilka słów o bohaterze…
Władysław Baran był synem Józefa i Anastazji z d. Wróbel, miał dwanaścioro rodzeństwa. Przed powołaniem do wojska uczęszczał do Szkoły Wydziałowej w Krakowie. Czynną służbę rozpoczął 17 października 1927 roku w 2 Pułku Piechoty Legionów w Pińczowie (2 kompania ckm). 01 maja 1928 roku ukończył szkołę podoficerską w stopniu kaprala. Po roku awansował na plutonowego i pozostał w służbie wojskowej jako podoficer zawodowy. W 1930 roku został przeniesiony do Sandomierza, skąd w marcu 1939 skierowano go – w stopniu plutonowego zawodowego – do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Służbę w WST pełnił od 31 marca. W czasie jej obrony był dowódcą karabinów maszynowych placówki „Prom”. Po zbombardowaniu wartowni nr 5 bronił placówek „Tor kolejowy”, „Fort”, a następnie wartowni nr 3. Po kapitulacji Westerplatte przebywał w niewoli niemieckiej, osadzony w Stalagu I A (nr jeńca: 1510). Po ucieczce z niewoli w 1943 roku powrócił do domu, a następnie przystąpił do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Uparty”. W listopadzie 1944 roku został aresztowany i wywieziony do ZSRR, gdzie był więźniem łagrów: Borowicze (nr obozu: 270), Świerdłowsk (nr obozu: 531), Szybałtowo (nr obozu: 284). Do Polski powrócił w listopadzie 1947 roku. Studiował zaocznie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 1952 roku, rozpoczął pracę jako księgowy w Polskich Zakładach Zbożowych w Dwikozach, a następnie do emerytury był zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów w Sandomierzu. Był także biegłym sądowym w dziedzinie księgowości. Miał status inwalidy wojennego. Zmarł 30 sierpnia 1976 roku.
1 września 2018 roku grupa 17 uczniów wraz z opiekunami Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu wyjechała na 3-tygodniowe praktyki do Rimini w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uczestnikami projektu są uczniowie z klas trzecich, kształcący się w zawodzie – Fryzjer, Technik Logistyk, Technik Informatyk oraz Technik Ekonomista oraz opiekunowie z ramienia szkoły Pani Anna Wódz i Pan Witold Nowakowski.
Po przejechaniu około 1500 km i wielu krajów dojechaliśmy 2 września do celu - RIMINI!!! Miejscowość ta położona w samym sercu Włoch przyjęła nas piękną pogodą, wspaniałymi widokami i wiecznie uśmiechniętymi, miłymi, chętnymi do pomocy ludźmi. Tego dnia zapoznaliśmy się z naszym opiekunem Stratosem Diakatos, który to pomógł nam w szybkiej adaptacji i w panujących tu na miejscu porządkach.
Następnego dnia opiekę nad nami w ramach przyjacielskiej pomocy przejęła nasza rodaczka Pani Kasia Gawronek – pracująca w biurze SISTEMA TURISMO, która to oprowadziła nas po czarującej okolicy i centrum miasta (stare miasto). Następnie zaprowadziła nas do biura i udzieliła wstępnych zawodowych informacji i przydzieliła poszczególnych praktykantów do konkretnych firm. Za okazaną pomoc Pani Kasi jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Fryzjerzy odbywają praktyki w zakładzie fryzjerskim DAVIAE – URBINATI DAVIDE ACCONCIATURE UNISEX oraz MODE PARRUCCHIERI ESTETICA E RICOSTRUZIONE UNGHIE.
Logistycy realizują praktyki w: LS BIJOUX DI SCHIARANTE LIVIO oraz HDP SOCIETA’ COOPERATIVA.
Informatycy kształcą się zawodowo w: SORMANI S.R.L., SMARTICOMUNICAZIONE, EX NOVO COMPUTER oraz PROPLACE SRL.
Ekonomiści są w następujących firmach: SISTEMA TURISMO SRL, VULPINARI MG, VESPUCCI 1-11 SRL – HOTEL LA PERLA.
Tego też dnia po przerwie na lunch, nasza młodzież udała się pod wskazane adresy wraz z przyporządkowanymi opiekunami biura. Na miejscu nastąpiła prezentacja firmy i przedstawienie zakresu obowiązków pracy. Od tego też dnia poznajemy obyczaje zawodowe, kulturalne i społeczne w tej na razie „ZACZAROWANEJ DLA NAS KRAINIE”. A panująca tu wszem i wobec radość i uśmiech udziela się nam bezustannie.
Zakończyło się przygotowanie językowo-kulturowo-pedagogiczne i BHP oraz pierwszej pomocy przygotowujące młodzież Naszej Szkoły: 5 logistyków, 5 informatyków, 5 ekonomistów oraz 2 fryzjerów do wyjazdu na staż do Rimini we Włoszech.
Uczniowie szlifowali język włoski zawodowy, niezbędny do odbycia stażu oraz podstawowe słownictwo z ekonomii, logistyki, informatyki i fryzjerstwa. Zajęcia pedagogiczne poświęcone były zachowaniom w sytuacjach trudnych podczas stażu oraz podczas pobytu w Rimini. Zajęcia kulturowe obejmują podstawowe zagadnienia związane z geografią, historią, kulturą i obyczajami panującymi we Włoszech. Zajęcia z BHP i pierwszej pomocy polegały na zapoznaniu młodzieży z udzielaniem pierwszej pomocy oraz z podstawowymi zasadami BHP stosowanymi w miejscu pracy.
Uczniowie wraz z opiekunami - Panią Anną Wódz i Panem Witoldem Nowakowskim 1 września 2018 roku pojechali na staż do słonecznej Rimini. Życzymy im miłego pobytu i czekamy na relację.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się dn. 03.09.2018 r. o godzinie 9.30 w hali sportowej.
Msza święta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 8.00 w kościele pw. św. Józefa.
Zapraszamy do złożenia oferty na remont 2 (dwóch) łazienek w Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu w trybie zapytania ofertowego/cenowego, którego wartość nie przekracza wyrażonej w złotych kwoty 30 000 euro zgodnego z przedstawionym przedmiarem, stanowiącym załącznik do zapytania.
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu zaprasza do składania ofert na zakup ubezpieczenia grupowego w celu realizacji projektu „EUROPEJSKIE KWALIFIKACJE DLA UCZNIÓW SANDOMIERSKIEGO EKONOMIKA” realizowanego w ramach Projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Listy kandydatów - uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2018/ 2019 dostępne będą w siedzibie szkoły.
Prosimy o potwierdzenie gotowości podjęcia nauki na poszczególnych kierunkach kształcenia.
Dyrekcja
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/ 2018 odbędzie się 22.06.2018 o godzinie 9.30 w auli szkolnej.
Msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 8.00 w kościele pw. św. Józefa.
Dnia 20.06.2018 r. Jowita Jońca, Katarzyna Swatek, Kewin Janeczko, Jakub Wyrazik z klasy I technikum informatycznego wraz z opiekunem Panią Magdaleną Mantchoff-Chomiak uczestniczyli w pierwszym spotkaniu uczniów, którzy mieli wypowiedzieć się o pomyśle powstania Młodzieżowej Rady Miasta Sandomierza. Celem posiedzenia było przygotowanie roboczej wersji statutu tejże instytucji.
W spotkaniu udział wzięli uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz zastępca burmistrza Sandomierza Pani Katarzyna Zioło. Spotkanie otworzył Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza – Piotr Chojnacki, a współprowadzili je radni miasta Sandomierza w tym Panowie: Marcin Marzec i Robert Kurosz, którzy są jednymi z pomysłodawców powołania do życia tej organizacji. Młodzież chętnie zabierała głos i poruszała ważne problematyczne kwestie, które pojawiały się podczas analizowania roboczej wersji statutu.
Na adresy mailowe uczestników spotkania zostaną rozesłane materiały, nad którymi będą pracować przez wakacje. Kolejne spotkanie planowane jest na wrzesień 2018 r.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”
Dnia 15.06.2018 r. uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce w Góry Pieprzowe, które są wschodnim zakończeniem Gór Świętokrzyskich i rezerwatem geologiczno – przyrodniczym.
Po wyjściu na trasę szliśmy szlakiem czerwonym, który wiódł przez malownicze szczyty i doliny. Przepiękną niespodzianką był widok na malowniczą panoramę miasta Sandomierza.
Dnia 08 czerwca 2018r na Stadionie Miejskim w Sandomierzu odbył się VI Memoriał Lekkoatletyczny Piotra Nurowskiego dla Szkół Powiatu Sandomierskiego.
Głównym organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu, II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu i Sekcja Lekkiej Atletyki UKS ,, Trójka”.
W zawodach wzięli udział uczniowie 5 szkół ponadgimnazjalnych oraz 3 gimnazjów powiatu sandomierskiego.
Najlepsi reprezentanci naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:
I miejsce – Kamila Justyńska – 100 m,
I miejsce – Alicja Tometczak – skok wzwyż,
I miejsce – Kamila Justyńska – 400 m,
I miejsce – Alicja Tometczak – skok w dal,
II miejsce - Kamil Żak – 400m,
II miejsce – Dominik Dubiel – 100m,
III miejsce – Liwia Wałaszczyk – 100m,
III miejsce - Patrycja Kotkowska – 400m,
III miejsce – Paweł Trznadel – 800m,
III miejsce – Liwia Wałaszczyk – skok wzwyż.
Miło nam również zakomunikować, że nasza szkoła zajęła II miejsce w klasyfikacji ogólnej VI Memoriału Lekkoatletycznego Piotra Nurowskiego.
Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali: Kamila Justyńska, Patrycja Kotkowska, Alicja Tometczak, Liwia Wałaszczyk, Dominika Wąsik, Agata Sajda, Dominika Domańska, Agnieszka Żuber, Arkadiusz Jędrzejczyk, Kamil Stasiak, Michał Staroń, Kamil Mordka, Sebastian Trznadel, Michał Kaczmarski, Rafał Jaśkiewicz, Paweł Sarna, Dominik Dubiel, Kewin Janeczko, Paweł Trznadel, Krzysztof Kiec, Hubert Guzin, Dominik Żelazny, Emil Burdzy, Grzegorz Siwak, Jakub Król.
Gratulujemy !!!
W dniu 8 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat Unii Europejskiej, którą realizuje w szkołach ponadgimnazjalnych, Komisja Europejska wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwent.
Spotkanie trwało 90 minut i podzielone było na dwie części. Część ogólna dotyczyła znaczenia UE w życiu uczestników jak i ich bliskich oraz zachęcała do samodzielnej interpretacji informacji na temat UE w oparciu o wiarygodne źródła. W ramach drugiej części szczegółowej poruszany był temat wskazany szkołę, tj. możliwości pracy, studiów czy wolontariatu w UE.
W warsztatach poprowadzonych przez dwuosobowy zespół: Dominika Łazarza i Mikołaja Voronina - eksperta z zakresu integracji europejskiej oraz animatora młodzieżowego z własnym doświadczeniem europejskim, uczestniczyła młodzież z klasy 1 Technikum Informatycznego.
Aktywne metody przekazu, różnorodne materiały dydaktyczne, dyskusje i ćwiczenia sprawiły, że zajęcia upłynęły bardzo szybko i ciekawie. Dodatkową atrakcją były nagrody rzeczowe, którą uczniowie mogli zdobyć jako wyróżnienie za aktywny udział w ćwiczeniach.
Opiekun: Teresa Zasadni
25 maja 2018 r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Sandomierskiego rywalizowali o puchar Starosty Sandomierskiego w sesji popularno – naukowej pod hasłem "Bezpieczna żywność gwarantem zdrowotności ludności" organizowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.
Po przedstawieniu prezentacji przez uczestników jury ogłosiło zwycięzców:
I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu,
II miejsce - Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych w Sandomierzu,
III miejsce – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy I Technikum Informatycznego: Katarzyna Swatek i Natalia Chorab.
Miło nam poinformować, że nasze uczennice zostały laureatkami konkursu pt: „Bohaterom Sandomierszczyzny w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” organizowanym przez ZSTiO w Sandomierzu w ramach VI edycji konkursu międzyszkolnego „Sandomierszczyzna moja mała Ojczyzna”. Na konkurs wpłynęło 103 prace w dwóch kategoriach. Komisja w składzie: Cezary Łutowicz, Jurij Sulimow, Katarzyna Pisarczyk, Roland Parole, Ewelina Orłowska, Wojciech Dumin oceniła i dokonała wyboru najlepszych prac w poszczególnych kategoriach.
W kategorii „Praca plastyczna”:
I miejsca zajęła Karolina Niezgoda z klasy I Liceum Ogólnokształcącego
W kategorii „Fotografia”:
I miejsce zajęła Małgorzata Wódz z klasy I Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej,
II miejsce zajęła Klaudia Bednarska z klasy I Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej.
W tej kategorii nie przyznano III miejsca. Nasze dwie uczennice z klasy I Technikum Poligrafii Cyfrowej: Weronika Surowców i Aleksandra Kubicka otrzymały wyróżnienia. Wręczenie nagród odbyło się 28 maja 2018 roku w ZSTiO w Sandomierzu.
Gratulujemy!
Uczennica klasy I Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej Małgorza Wudz zajęła 3 miejsce w konkursie adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sandomierskiego na logo i hasło o ochronie środowiska nawiązujące do przyrody ożywionej i nieożywionej Ziemi Sandomierskiej.
Konkurs został zorganizowany przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum. Oprócz Małgosi prace przygotowały uczennice z klasy I Liceum Ogólnokształcącego Dominika Borcuch, Kamila Sieradzka i Karolina Pawlikowska.
Opiekunem była p. Justyna Gorczyca.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece szkolnej naszej szkoły rusza akcja „Zabierz książkę na wakacje”.
Przyjdź do biblioteki, wybierz książkę spośród proponowanych, przeczytaj, przekaż dalej – koledze , koleżance, rodzinie – lub oddaj do biblioteki po wakacjach.
Serdecznie zapraszam.
BIBLIOTEKA SZKOLNA INFORMUJE
ZWRÓĆ ZALEGŁE KSIĄŻKI PRZED WAKACJAMI DO BIBLIOTEKI I SKORZYSTAJ Z AKCJI : „ ZABIERZ KSIĄŻKĘ NA WAKACJE”.
Szkoła pełna gości
W dniu 25 maja 2018 roku Ponadgimnazjalny Zespół Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu otworzył drzwi dla gimnazjalistów, w czasie którego mogli się lepiej zapoznać ze szkołą. Gimnazjaliści, rodzice i opiekunowie zebrali się w auli, gdzie powitała ich dyrektor Iwona Korona-Smardz, która przedstawiła krótko historię, tradycje oraz kierunki kształcenia sandomierskiego „Ekonomika”. Szkoła obecnie kształci między innymi w zawodach deficytowych na rynku pracy wśród których najbardziej popularne to technik informatyk, technik logistyk i technik ekonomista. Ponadto od ubiegłego roku młodzież może się kształcić w technikum grafiki i poligrafii cyfrowej, który to kierunek budzi coraz większe zainteresowanie. Szkoła również jako jedyna w powiecie sandomierskim kształci w klasie wielozawodowej Szkoły Branżowej Pierwszego Stopnia metodą dualną. Alternatywą do kształcenia zawodowego może być pobieranie nauki w Liceum Ogólnokształcącym o nachyleniu sportowym.
Uczniowie podczas prezentacji przedstawili możliwości jakie dają poszczególne kierunki kształcenia. Odbyły się lekcje pokazowe, prezentacje i wiele konkursów przedmiotowych i sportowych. Zwiedzając szkołę można było zobaczyć bogate zaplecze jakim dysponuje szkoła, porozmawiać z nauczycielami. W uroczystości wzięło udział około 200 gimnazjalistów między innymi; z Sandomierza, Dwikóz, Zawichosta, Gorzyc, Chobrzan, Łukawy, Lipnika, Obrazowa, Klimontowa, Koprzywnicy.
Priorytet 3
ZAPROPONUJ KSIĄŻKI DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała dotację na zakup książek do biblioteki szkolnej i przystąpiła do realizacji projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 na lata 2016-2020.
W związku z tym - prośba do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły o pomoc w zaplanowaniu zakupów książek.
Będą kupowane nowości wydawnicze, które znajdują się w aktualnej ofercie księgarskiej: literatura piękna, lektury szkolne, wydawnictwa popularnonaukowe związane z zainteresowaniem uczniów, albumy - żeby spełnić oczekiwania zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Aby się tak stało będzie przeprowadzana krótka ankieta, która pomoże stworzyć listę książek, które powinny być zakupione do biblioteki w ramach tego programu.
Uwaga:
1. W ramach programu nie wolno kupować podręczników.
2. Zrealizowanie zakupu książek będzie możliwe jeśli dany tytuł będzie dostępny na rynku wydawniczym.
Dnia 07.05.2018 r. młodzież naszej szkoły rozpoczęła praktyki w firmach na terenie Malagi. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w różnych branżach w zależności od profilu klasy, do której uczęszczają. Instytucje, które przyjęły naszych praktykantów na staże to:
Młodzież wraz z opiekunami w dniu 06.05.2018r. przybyła do biura Tribeke w Maladze, gdzie spotkała się z przedstawicielem firmy. Po południu grupa zwiedzała miasto.
Po praktykach grupa spotyka się z opiekunami w wyznaczonym miejscu na plaży. Uczniowie zdają relacje z odbytej praktyki. Potem jest spacer i kolacja.