20 maja br. 10 uczniów naszej szkoły z klas II technikum informatyczne, II technikum graficzne i I technikum logistyczne wzięło udział w międzyszkolnym konkursie z języka angielskiego Challenge yourself zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu oraz Zespół Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Technicznych im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu. Konkurs był w formie testowej i sprawdzał znajomość gramatyki, słownictwa i rozumienie tekstu czytanego oraz zawierał pytania dotyczące wiedzy kulturowej Wielkiej Brytanii.
W konkursie zostali wyróżnieni: Weronika Surowców z klasy II technikum logistycznego oraz Jakub Wójcik z klasy II technikum informatycznego.
Pozostałe osoby, które wzięły udział to: Arkadiusz Swatek, Katarzyna Swatek, Mateusz Chorab, Katarzyna Biernat, Piotr Ciastek, Adrian Dziadowicz, Daniel Plewa, Kewin Janeczko.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "Mój Papież - Jan Paweł II"
1. Organizator:
Dyrekcja Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierz.
2. Cele konkursu:
- prezentowanie postaci Karola Wojtyły,
- podkreślenie znaczenia Jana Pawła II dla Sandomierza, Polski, Europy i świata,
- prezentowanie postaci Jana Pawła II, jako wybitnego myśliciela i humanisty przełomu XX i XXI wieku,
- kształtowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych wśród uczniów,
- poznawanie sylwetki Karola Wojtyły.
3. Warunki uczestnictwa w konkursie:
- konkurs kierowany jest do wszystkich uczniów Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu,
-w konkursie biorą udział prace indywidualne,
- uczestnik konkursu wykonuje jedną pracę w dowolnym formacie o tematyce „Mój Papież – Jan Paweł II ”,
- praca może być wykonana w dowolnej technice; kredka ołówkowa, akwarela, gwasz, kolaż i inne.
- prace należy podpisane przedłożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 10 czerwca 2019 roku,
- wykonane prace zostanę zaprezentowane na wystawie pt. „Mój Papież – Jan Paweł II ”, która będzie dostępna w auli szkoły od 12 czerwca 2019r.
- konkurs zostanie rozstrzygnięty i nagrody wręczone w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego 2018/2019 r.
W dniu 31 maja 2019 roku w mury Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu zawitały tłumy przyszłych absolwentów szkół gimnazjalnych i podstawowych, chcących kształcić się w roku 2019/2020 w sandomierskim „Ekonomiku”.
Szkoła kształci w zawodach deficytowych na rynku pracy. W ofercie Technikum nr 1 można znaleźć zawody; technik ekonomista, technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik logistyk, technik spedytor, technik organizacji reklamy, nowością jest technik rachunkowości i technik programista. Ponadto zawód można zdobyć w Szkole Branżowej Pierwszego Stopnia gdzie jako jedyna szkoła w powiecie sandomierskim kształcenie jest w formie dualnej co z pewnością stanowi dodatkowy atut dla przyszłego absolwenta. Oprócz kształcenia zawodowego szkoła proponuje również Liceum Ogólnokształcące w którym nauka wzbogacona jest o dodatkowe zajęcia sportowe. Podczas odwiedzin w szkole można było zapoznać się z prezentacją kierunków kształcenia, poznać realizowane projekty, zwiedzić szkołę, uczestniczyć w lekcjach otwartych licznych konkursach tematycznych i sportowych.
28.05.2019r. 43 uczniów naszej szkoły było na wycieczce w zespole niemieckich nazistowskich obozów Oświęcim Brzezinka działających w latach 1940-1945 na terenie dzisiejszego Oświęcimia i okolic. Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to upamiętnia mord dokonany na 1 do 1,5 miliona ludzi.
W 1944 r., w szczytowym okresie działania, obóz składał się z trzech części: Auschwitz I - utworzony na terenie przedwojennych polskich koszar, Auschwitz II Birkenau - największy kompleks utworzony na terenie wsi Brzezinka oraz Auschwitz III - 40 podobozów wykorzystujących niewolniczą pracę więźniów.
W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili stałą wystawę oraz obiekty na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz I oraz najważniejsze obiekty poobozowe, Auschwitz II Birkenau takie jak: barak więźniarski, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów.
Opiekę nad uczestnikami sprawowali: mgr Małgorzata Krasoń, mgr Stanisław Kuchta, mgr Elżbieta Radosz oraz mgr Beata Wódz.
23 maja br. grupa młodzieży z klas Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej uczestniczyła w kolejnej lekcji dotyczącej malarstwa i fotografii. Tym razem malarz Jurij Sulimow zaproponował zajęcia w plenerze.
Uczniowie, po uprzednim przygotowaniu teoretycznym dotyczącym sposobów kompozycji, roli perspektywy, wykorzystaniu światła naturalnego spacerując po sandomierskiej Starówce poszukiwali idealnego kadru zabytków i wyjątkowych zakątków naszego miasta. Na podstawie zrobionych zdjęć będą wykonywali dowolną techniką własne prace malarskie. Każdy uczestnik spotkania będzie miał możliwość omówienia poszczególnych etapów pracy z malarzem.
Część młodzieży, która nie ma doświadczenia w zakresie technik plastycznych będzie mogła wykonać na zrobionych przez siebie zdjęciach: retusz, kadrowanie, fotomontaż, wykorzystując narzędzia Photoshopa – profesjonalnego programu do obróbki zdjęć.
Była to naprawdę wyjątkowa lekcja. Uczniowie zostali zaproszeni do pracowni malarskiej pana Jurija Sulimowa. Podczas spotkania uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, mieli możliwość obejrzenia galerii prac, a także mogli posłuchać opowieści artysty o historii jego obrazów i technikach jakie stosuje.
Jurij Sulimow urodził się w południowo-wschodniej części Krymu na Ukrainie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie. Od 1994 roku mieszka w Sandomierzu. Maluje portrety, pejzaże, obiekty architektury i inne.
Uczniowie pierwszych i drugich klas logistycznych i graficznych wraz z opiekunami wzięli udział w targach z cyklu „Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce”. Młodzież w czasie wystawy mogła zobaczyć między innymi:
- nowoczesne maszyny CNC,
- urządzenia do formowania i obróbki blach,
- pokazy cięcia metali, laserów i technologii laserowych,
- pokazy spawalnicze,
- ofertę ponad 150 drukarek 3D.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się sposób drukowania elementów oraz całych przedmiotów za pomocą drukarek 3D. Dodatkową atrakcją w czasie targów była możliwość zabrania na pamiątkę przedmiotów wykonanych za pomocą druku oraz blach wycinanych laserowo o ciekawych kształtach.
Uczennice klasy II LO uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym ze specjalistą radioterapii dr n. med. Agnieszką Florek z Kliniki Radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które odbyło się 16.05.2019 roku w sandomierskim Ratuszu. Jego głównym celem było uświadomienie kobietom, czym tak naprawdę jest choroba. Im wcześniej wykryta zmiana, tym lepsze jej leczenie, przede wszystkim profilaktyka badań. Spotkanie odbyło się z inicjatywy sandomierskiego Klubu „Amazonek”. Ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem „Przyprowadź Mamę na badania”.
Opiekunem młodzieży była Elżbieta Jura.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Społeczność Uczniowska
zapraszają
Uczniów wraz z Opiekunami
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW
na Dzień Otwartych Drzwi
pod hasłem: Bądź kreatywny – wybierz Ekonomik!
w dniu 31 maja 2019 roku o godzinie 10.00.
PS. Prosimy o zabranie ze sobą tony odwagi i dobrego humoru, aby wziąć udział w licznych konkursach i zawodach z atrakcyjnymi nagrodami, a także talonami na ocenę bardzo dobrą i celującą.
Do zobaczenia !!!
17 maja 2019 r. zakończyły się nasze praktyki zawodowe w Rimini. Odbyliśmy ostatnie spotkanie w biurze Sistema Turismo, aby po końcowej ewaluacji otrzymać certyfikaty potwierdzające odbycie stażu w ramach projektu ,,Europejskie kwalifikacje dla uczniów sandomierskiego Ekonomika.” Wszyscy uczniowie zdobyli cenne doświadczenie i pogłębili swoje umiejętności w dziedzinie logistyki, informatyki i ekonomii. Nasi praktykanci zdobywali kompetencje społeczne przydatne w relacjach ze współpracownikami. W czasie wolnym uczniowie poznawali kulturę i historię Włoch zwiedzając m. in. zabytkową część Rimini, Wenecję oraz San Marino.
Nasz pobyt w Rimini uważamy za udany!
Dnia 19 maja 2019 r. na dziedzińcu zamkowym odbyła się uroczystość jubileuszowa 100-lecia PCK. Krótki rys historyczny przybliżył uczestnikom Zbigniew Majewski. Głos zabrał również burmistrz Sandomierza - Marcin Marzec. Z okazji rocznicy na ręce prezesa złożył okolicznościowy grawerton.
Następnie na scenie odbyły się występy przygotowane przez młodzież z sandomierskich szkół i Sandomierskiego Studia Piosenki. Gościnnie wystąpili także: kabaret Czwarta Fala, zespół Sędomir, zespół Gorzyczany oraz zespół Future Folk. Naszą szkołę prezentowali uczniowie: Katarzyna Swatek, Małgorzata Wudz i Klaudia Bednarska, które zaprezentowały wiersze związane z PCK oraz Konrad Duda, który swoim śpiewem porwał publiczność i dostarczył dużej ilości rozrywki i pozytywnej energii.
Informujemy, że w dniu 20 maja 2019 roku na parterze nowego budynku dydaktycznego szkoły została zamontowana „Anonimowa skrzynka na sygnały”, do której zarówno uczniowie naszej szkoły jak również ich rodzice mogą wrzucać informacje dotyczące wszystkiego czego się obawiają, co ich niepokoi, czego się boją i o czym nie chcą powiedzieć wprost. Skrzynka ma na celu zapobiegać ewentualnym zagrożeniom. Chcemy, aby poprzez informację które otrzymamy, wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera panująca w szkole służyła wszystkim którzy w niej przebywają. Dzięki pozyskanym informacjom uczniowie będą mogli w razie potrzeby otrzymać pomoc ze strony pedagoga, psychologa, wychowawców, nauczycieli, terapeuty, policji, dyrekcji szkoły a także innych osób lub instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy osobom potrzebującym.
Dlatego:
- potrzebujesz pomocy – napisz!
- nie przechodź lekceważąco obok problemów koleżanki czy kolegi,
- widzisz inny problem – podziel się nim z nami.
Sprawa jest poważna, a żarty uczniowskie mogą opóźnić dotarcie z pomocą do innych potrzebujących.
Informuję, że w dniu 23 maja (czwartek) 2019 roku o godzinie 14.00 odbędzie się szkoleniowa Rada Pedagogiczna w celu przypomnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom na terenie szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego oraz procedurami zachowania się w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych, które ewentualnie mogą wystąpić na ternie szkoły.
Przewodnicząca Rady Pedagogicznej
Iwona Korona-Smardz
W dniu 16 maja b.r. uczniowie pierwszej i drugiej klasy Technikum Graficznego brali udział w zajęciach prowadzonych przez malarza Jurija Sulimowa, który w swoich pracach przedstawia między innymi zabytki i urokliwe miejsca Sandomierza. Artysta uczestniczy w życiu kulturalnym miasta organizując warsztaty malarskie.
Uczniowie w czasie zajęć mieli okazję poznać podstawowe zasady kompozycji, twórczość malarza oraz skonsultować własne prace plastyczne wykonane różnymi technikami.
W dniu 3 maja 2019 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym pod opieką pani wicedyrektor Katarzyny Stawiarskiej-Bęczkowskiej i pana Witolda Nowakowskiego wzięła udział w uroczystych obchodach 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła się w Bazylice Katedralnej od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku Starego Miasta. Uczestnicy obchodów wspólnie odśpiewali hymn państwowy, odmówili modlitwę za twórców Konstytucji i poległych w obronie kraju. Po oficjalnych przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie sandomierskiego Ratusza. Wydarzenie uświetniał występ Sandomierskiej Orkiestry Dętej, która odegrała wiązankę pieśni patriotycznych.
W dniu 10 maja 2019 roku odbyły się kolejne uroczystości Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu. W uroczystym spotkaniu uczestniczyła dyrektor szkoły Iwona Korona-Smardz, która odebrała dla szkoły Medal 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w dowód uznania za wieloletnie efektywne wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża.
W dniu 11 maja 2019 roku grupa uczniów przebywająca na stażu w Rimini udała się na programową wycieczkę do Wenecji położonej w północnej części Włoch nad Adriatykiem. Wenecja jest stolicą włoskiego regionu Wenecja Euganejska i została uformowana na drewnianych palach, wśród licznych małych bagnistych wysepek na Morzu Adriatyckim, na północy Półwyspu Apenińskiego. Miasto poprzecinane jest 177 kanałami i otoczone Laguną Wenecką (wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO).
Symbolami Wenecji, oprócz gondoli, są zlokalizowane w bliskiej od siebie odległości: Plac Świętego Marka, Dzwonnica, Pałac Dożów, które mieliśmy okazję podziwiać. Również udało nam się zwiedzić w środku Bazylikę św. Marka, która zachwyciła nas swoim bizantyjskim przepychem, wielobarwnymi freskami i mozaikami pokrytymi płatkami złota oraz nieco bajkowym charakterem.
Pełni wrażeń i zachwyceni pięknem tego miasteczka będziemy wracać wspomnieniami do tak malowniczego miejsca.
W dniu 04 maja 2019 roku grupa uczniów biorących udział w stażu zagranicznym uczestniczyła w programowej wycieczce do Republiki San Marino. Jest to jedno z najmniejszych Państw świata i jedyne takie państwo-miasto we Włoszech. Położone wysoko na wzgórzu Monte Titano słynie z przepięknej starówki, ogromnego zamku i faktu, iż jest najstarszą republiką świata. Jednym z najważniejszych miejsc w San Marino jest Piazza Della Liberta, z którego rozpościera się przepiękny widok na cały region. Kawałek wyżej, około 200 metrów od Piazza Della Liberta znajduje się bazylika. W jej wnętrzach spoczywają relikwie założyciela San Marino. Świątynia została zaprojektowana przez Antonio Serra, bolońskiego architekta w 1826 r. Tuż obok stoi dzwonnica wybudowana w 600 r. n.e. Zauroczeni pięknem miasteczka i atmosferą tam panującą wróciliśmy do miejsca zakwaterowania.
W dniu 26 kwietnia 2019 odbyło się pożegnanie uczniów klas maturalnych. W uroczystości oprócz tegorocznych abiturientów wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rada rodziców oraz przedstawiciele władz samorządowych. Nie obyło się oczywiście bez okolicznościowych przemówień. - Przed Wami jeszcze matura i egzaminy zawodowe. Życzę Wam powodzenia i mam nadzieję, że wszyscy zdacie – życzył Marcin Piwnik Starosta Sandomierski oraz Marcin Marzec Burmistrz Miasta Sandomierz. Dyrektor szkoły Iwona Korona – Smardz również skierowała do swoich podopiecznych kilka ciepłych słów cytując Wisławę Szymborską „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie…”
Po krótkich przemówieniach nastąpiło wręczenie nagród dla najlepszych uczniów klas maturalnych. Szczególne wyróżnienie Starosty Powiatu Sandomierskiego, otrzymała uczennica klasy 4 Technikum Ekonomicznego Iwona Stanek za najlepszą średnią oraz udział w wielu olimpiadach i konkursach przedmiotowych.
Doceniono również abiturientów, którzy aktywnie udzielali się w szkole jak i poza nią, brali czynny udział m.in. w wolontariacie, krwiodawstwie i zawodach sportowych.
Wzorem lat ubiegłych dyrekcja ufundowała nagrody dla trzech uczniów którzy oprócz wysokiej średniej w sposób szczególny angażowali się w pracę na rzecz szkoły:
W dniu 29 kwietnia 2019 roku 16 osobowa grupa pod opieką Teresy Zasadni i Moniki Twardowskiej dotarła do hotelu La Perla w Rimini, tym samym rozpoczynając staż zagraniczny zorganizowany w ramach projektu „Europejskie kwalifikacje dla uczniów sandomierskiego Ekonomika”.
Celem projektu jest:
- realizacja stażu w przedsiębiorstwach zagranicznych we Włoszech,
- sprawdzenie w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytej podczas nauki w szkole,
- podniesienie poziomu znajomości języka zawodowego,
- zdobycie nowych umiejętności zawodowych.
W pierwszym tygodniu młodzież poznała swoje miejsca praktyk oraz zasady w nich obowiązujące. Odbyło się również spotkanie organizacyjne w biurze SISTEMA TURISMO podczas którego uczniowie otrzymali mapy, bilety oraz cenne wskazówki dotyczące zasad poruszania się po miejscowości Rimini.
Zakończyło się przygotowanie językowo-kulturowo-pedagogiczne i BHP oraz pierwszej pomocy przygotowujące młodzież Naszej Szkoły 5 logistyków, 6 informatyków i 5 ekonomistów do wyjazdu na staż do Rimini we Włoszech.
Uczniowie szlifowali język włoski zawodowy niezbędny do odbycia stażu oraz podstawowe słownictwo z ekonomii, logistyki i informatyki. Zajęcia pedagogiczne poświęcone były zachowaniom w sytuacjach trudnych podczas stażu oraz podczas pobytu w Rimini. Zajęcia kulturowe obejmują podstawowe zagadnienia związane z geografią, historią, kulturą i obyczajami panującymi we Włoszech. Zajęcia z BHP i pierwszej pomocy polegały na zapoznaniu młodzieży z udzielaniem pierwszej pomocy oraz z podstawowymi zasadami BHP stosowanymi w miejscu pracy.
Uczniowie wraz z opiekunami Panią Teresą Zasadni i Panią Moniką Twardowską 27 kwietnia 2019 roku wyjechali na staż do słonecznej Rimini. Czekamy na relacje z pobytu.