W dniach 23 i 24 marca uczniowie klasy II TE, II TIP, II TL, III TIp oraz I TEP brali udział w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu oraz do Krakowa.
Celem wyjazdu była edukacja patriotyczna - zapoznanie uczniów z historią naszego kraju oraz uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i Holokaustu.
W KL Auschwitz – największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady – życie straciło ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu na zagładę. Jest to jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie obozu było bardzo realistyczną i porażającą lekcją historii.
W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili również Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.
W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Armii Krajowej oraz Muzeum Kościuszkowskie i przy pięknej wiosennej pogodzie, odbyli spacer na Kopiec Kościuszki.
Opiekunami wycieczki były panie: Sylwia Frańczak, Renata Bednarz i Monika Kwiatkowska.
Z okazji pierwszego dnia wiosny w naszej szkole zagościli najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu klasa I ”c” wraz z wychowawcą Panią mgr Grażyną Niedbałą. W ramach spotkania uczniowie zwiedzali naszą szkołę, pracowali w pracowni komputerowej z tabletami graficznymi, gdzie motywem przewodnim była oczywiście wiosna. Dużym zainteresowaniem okazały się roboty Lego Mindstorms, drukarki 3D oraz dron, a także przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego atrakcje sportowe.
Dnia 21.03.2022 r. uczniowie klasy 1 grafiki i poligrafii cyfrowej wraz z opiekunami panią Karoliną Gawłowicz i panią Magdaleną Mantchoff-Chomiak odwiedzili studia fotograficzne w Tarnobrzegu.
Uczniowie mieli możliwość obejrzeć profesjonalne studio fotograficzne Pixel – Roberta Domaradzkiego (https://pl-pl.facebook.com/pixelstudiodomaradzki/). Fotograf – artysta zajmuje się głównie fotografią portretową, ale również reklamową, produktową oraz robi zdjęcia na różnych eventach. Pan Robert opowiedział młodzieży jak wygląda sesja zdjęciowa, jakiego sprzętu i programów graficznych używa.
Następnie uczniowie odpoczęli spacerując wokół Zamku Tarnowskich i udali się do studia fotograficznego Rafał Susfał Art Studio (https://www.facebook.com/KamilSusfalArtStudio). Tam były uczeń Naszej Szkoły, opowiedział młodym ludziom jak założył własne studio fotograficzne. Podczas ponad godzinnych zajęć dawał wskazówki jak ważny jest marketing, praca z drugim człowiekiem, odpowiadanie na potrzeby rynku. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, pozowania do zdjęć. Spotkali się z fotografami pełnymi pasji, chęci do rozwijania własnych umiejętności co wydaje się, że udało im się zaszczepić wśród młodzieży biorącej udział w spotkaniach.
21 marca 2022r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w biegu z "Marzanną". Trasa tegorocznego biegu rozpoczęła się na Miejskim Stadionie Sportowym, prowadziła przez Sandomierski Park Piszczele na Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego. Dystans jaki pokonali biegacze wyniósł 3 km. Na Bulwarze reprezentacje szkół zaprezentowały własnoręcznie wykonane ,,Marzanny’’. Jury oceniło wygląd, wielkość i lot.
Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła otrzymała puchar za najładniejszy lot ,,Marzanny’’.
Gratulujemy!
Szanowni Państwo
Informujemy, że rozstrzygnięcie konkursu na wolne stanowisko urzędnicze „samodzielny referent” odbędzie się w terminie do 28 marca 2022 roku.
Trzeci tydzień 07.03 – 12.03.2022
Nasze staże w Sevilli dobiegły do końca. Wszyscy otrzymaliśmy certyfikaty i bardzo dobre opinie z zakładów pracy. Cieszymy się, że mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w kształconych zawodach. Ekonomistki sporządzały profesjonalne dokumenty wykorzystując pakiet Microsoft Office. Logistycy zajmowali się czynnościami magazynowymi, wykonując prace poczynając od rozładunku dostawy, poprzez odbiór i przygotowanie towarów do sprzedaży. Graficy wykonywali prace z zakresu procesów poligraficznych, fotograficznych i introligatorskich. Informatycy zaś uczestniczyli w pracach serwisowych i instalowali systemy operacyjne. Wszystkie firmy, w których młodzież miała staże, świadczą usługi profesjonalnie i na wysokim poziomie.
Po południami w dalszym ciągu zwiedzaliśmy Sevillę. Byliśmy w Domu Piłata, który składa się z wielu pomieszczeń, dziedzińców i ogrodów. Udaliśmy się również na Złotą Wieżę, skąd podziwialiśmy miasto. Jednak najbardziej zachwycił nas Metropol Parasol, gdzie o zmroku są niezapomniane, przepiękne widoki miasta, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
Wróciliśmy bogatsi o cudowne wspomnienia, nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę.
Dziękujemy naszym koordynatorom: Pani Kasi i Panu Kubie za opiekę, wyrozumiałość i dobre rady.
W dniu 14.03.2022 r. uczniowie wszystkich klas informatycznych i programistycznych wzięli udział w prelekcjach online związanych z informatyką. Tematyka była bardzo szeroka, od przyszłości świata IT, sztucznej inteligencji, rzeczywistości rozszerzonej (AR), tworzenia gier komputerowych, cyberbezpieczeństwa, Big Data, analityki biznesowej (BI), prezentacji własnego wizerunku w mediach społecznościowych, do faktów i mitów na temat studiowania kierunku informatyka.
Warsztaty i prelekcje CheckIT zorganizował Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, w ścisłej współpracy z uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży IT, w ramach inicjatywy Lubelska Wyżyna IT.
Dodatkowo każdy zainteresowany mógł wcześniej zalogować się na wybrane przez siebie warsztaty online, zaś nauczyciele do Pokoju Nauczycielskiego w celu obejrzenia specjalnie przygotowanych dla nich prezentacji.
Zajęcia przygotowujące do egzaminu zawodowego - technik logistyk w ramach projektu unijnego „Nowoczesne szkolnictwo zawodowe efektem lepszego rozwoju i zatrudnienia uczniów sandomierskiego ekonomika”.
W naszej szkole prowadzone są zajęcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Program szkolenia obejmuje zajęcia przygotowujące do egzaminu zawodowego na kierunku Technik Logistyk.
Grupa uczestniczy w 64 godzinach zajęć. Uczniowie, wykorzystując nowoczesne narzędzia nauczania, nie tylko powtarzają i utrwalają materiał z zakresu programu nauczania, ale również pracują nad własnymi projektami. Wykazują się kreatywnością, projektując plakaty, prezentacje, dotyczące rozmaitych zagadnień z zakresu logistyki i transportu.
Dnia 4 grudnia 2021 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Etap Okręgowy VI Olimpiady Spedycyjno – Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański, Wydział Ekonomiczny.
Cele olimpiady :
Do etapu okręgowego z Naszej Szkoły zakwalifikowali się uczniowie z klasy IV Technikum Logistycznego: Emilia Figacz, Adrian Dziadowicz, Karol Smardz, Daniel Plewa, Michał Nowacki.
Życzymy powodzenia.
Opiekunowie uczniów: Magdalena Kubiak i Monika Twardowska.
Drugi tydzień 28.02.2022 – 06.03.2022
Dobiegł końca drugi tydzień naszego pobytu w Sevilli. Uczniowie dobrze zaadoptowali się w nowym środowisku. Podnoszą kluczowe kompetencje i umiejętności poprzez odbycie stażu w firmach zagranicznych zgodne z kształconym zawodem. Z łatwością wykonują zlecone im prace. Nie mają problemów z komunikacją w miejscu pracy, dzięki lekcjom z języka hiszpańskiego. Odbywały się one popołudniami i zakończyły w czwartek.
W wolnym czasie, korzystając ze słonecznej pogody zwiedzaliśmy piękną Sevillę. W poniedziałek odwiedziliśmy pozostałe miejsca starówki, w których jeszcze nie byliśmy, m.in.: wieżę Giralda i zespół pałacowy Alkazar. W środę mieliśmy lekcję języka hiszpańskiego w terenie, na arenie walk byków. Znajduje się tam muzeum, w którym m.in. można zobaczyć kostiumy torreadorów. Jest to najstarszy obiekt tego typu w Hiszpanii.
W sobotę 05.03.2022 roku byliśmy na wycieczce w Kordobie. Ten region Andaluzji jest największym świadectwem średniowiecznej kultury muzułmańskiej w całej Europie. Jednym z najciekawszych zabytków starówki jest Wielki Meczet. Na uwagę zasługuje dzielnica żydowska z synagogą. Inną główną atrakcją miasta jest: Alkazar Królów Chrześcijańskich, Most Rzymski oraz ruiny rzymskich budowli. Wyjątkowej urody są wnętrza dziedzińca ubarwione niebieskimi doniczkami z kwiatami. Atrakcją dla zwiedzających jest również spacer wąskimi uliczkami Kordoby.
W niedzielę zwiedziliśmy dawną dzielnicę cygańską – Triana, która kiedyś była sercem flamenco. Po drugiej stronie mostu zobaczyliśmy najważniejsze kościoły Triany.
Pierwszy tydzień 19.02.2022 – 27.02.2022
Dwudziestoosobowa grupa uczniów z ZSE w Sandomierzu odbywa praktyki w Sevilli w ramach projektu: "Sandomierski Ekonomik zdobywa mobilności zawodowe w Hiszpanii".
Uczniowie z klas trzecich: ekonomicznej, logistycznej, informatycznej oraz grafiki i poligrafii cyfrowej odbywają praktyki w różnych firmach zgodnie ze swoimi kierunkami. Ekonomistki mają praktyki w szkołach językowych wykonując prace administracyjno - biurowe. Logistycy zaś pracują w hurtowniach i sklepach z różnych branż. Informatycy odbywają staże w firmach świadczących usługi serwisowe w zakresie sprzętu elektronicznego oraz w firmach posiadających zaplecze informatyczne. Graficy pracują w księgarni i firmie poligraficznej.
Pierwszego dnia pobytu w Sevilli zrobiliśmy mały rekonesans w terenie i zwiedziliśmy Plac Hiszpański znajdujący się w Parku Marii Luizy. We wtorek po praktykach spacerowaliśmy po starym mieście podziwiając historyczne wille, pałace, kościoły. Naszą uwagę przykuła imponująca gotycka katedra, Główne Archiwum Indii oraz słynne „parasole”. W piątek wybraliśmy się całą grupą do Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa hiszpańskiego.
W sobotę 26.02.2022 roku byliśmy na wycieczce w Maladze. Podziwialiśmy bogactwo przyrody: piękne egotyczne rośliny, wzburzone morze oraz skalisty krajobraz. Z tarasu widokowego zamku Gibralfaro można było zobaczyć międzynarodowy port morski, arenę walki byków, charakterystyczną zabudowę miasta, parki i ogrody. Spacerując wąskimi, krętymi uliczkami mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda życie w mieście pełnym turystów. Tu i ówdzie można było spotkać aromatyczne zioła. Zachwyciły nas urokliwe kamienice, a przede wszystkim renesansowa katedra w Maladze, stanowiąca bez wątpienia symbol tego nadmorskiego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik Pabla Picassa, znajdujący się w miejscu, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo.
W niedzielę zrobiliśmy sobie długi spacer po Sevilli. Najbardziej podobał nam się Park Marii Luizy z bogatą szatą roślinną i zabytkowymi budynkami.
03.03.2022 r. w Sandomierskim Oddziale PCK odbyła się rejonowa edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Do Olimpiady przystąpiło 6 uczniów z powiatu sandomierskiego oraz powiatu opatowskiego.
Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy 3 technikum logistycznego Klaudia Grębowiec, która zajęła III miejsce.
Gratulujemy!
Od wielu lat nasza szkoła uczestniczy w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.
SIGG składa się z dwóch odbywających się równocześnie elementów: symulacyjnej gry inwestycyjnej, która prowadzona jest na platformie szkoleniowej, gdzie uczniowie inwestują w akcje największych spółek oraz kursu e - learningowego, obejmującego niezbędną wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym. W projekcie biorą udział zespoły 2-4 osobowe pod opieką nauczyciela.
W roku szkolnym 2021/2022 w grze i platformie edukacyjnej z ZSE uczestniczy 30 zespołów z następujących klas :
Pierwszy etap gry trwał od 02.11.2021r. do 07.01.2022r.
W SIGG zespół „Informatyk 01”- uczniowie z klasy III TI po szkole podstawowej zajęli pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim na 171 zespołów. Ponadto kilka zespołów znalazło się na wysokich pozycjach w rankingu wojewódzkim.
Na platformie edukacyjnej SIGG nasza szkoła zajęła czwarte miejsce w Polsce, a klasy:
II TE, III TE i I TE znalazły się na czołowych pozycjach w kraju.
01 marca ruszył II etap Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, który potrwa do 31 marca.
W drugim etapie Gry może wziąć udział każdy Zespół, który brał udział w pierwszym etapie Gry. W ramach tego etapu uczestnicy inwestują środki w kontrakty terminowe na indeksy, a także kontrakty terminowe na waluty oraz kontrakty akcyjne. Każdy Zespół na początku II etapu otrzymuje do dyspozycji wirtualne środki w kwocie 10 000 zł.
Opiekunami młodzieży są: Klaudia Gajek, Marzanna Granica, Małgorzata Krasoń, Teresa Zasadni.
Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu, 24 lutego, wzięła udział w spotkaniu z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Sandomierzu - Moniką Kozakiewicz. Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie tematyką doradztwa zawodowego spotkanie odbyło się na Hali Widowiskowo-Sportowej MOSIR w Sandomierzu.
Podczas wydarzenia doradca zawodowy sandomierskiego MCK przybliżyła młodzieży zagadnienia związane z projektowaniem kariery edukacyjno-zawodowej. Omówiła etapy procesu planowania, podkreślając znaczenie wiedzy na temat własnych predyspozycji zawodowych, ale także konieczności zdobywania informacji o zawodach, ścieżkach kształcenia oraz rynku pracy. Doradca szczególną uwagę poświęciła na charakterystykę lokalnego i regionalnego rynku pracy, wskazała zawody „nadwyżkowe” oraz „deficytowe”, a także branże uznawane za przyszłościowe. Współczesny rynek pracy charakteryzuje się licznymi zmianami i innowacjami, dlatego chcąc odnaleźć się na rynku pracy, trzeba być nastawionym na ciągłe podnoszenie swoich kompetencji lub gotowym na przebranżowienie, dlatego podczas spotkania młodzież poznała pojęcie mobilności zawodowej oraz metody prawidłowego wyznaczania celów, dzięki którym znacznie łatwiej będzie im rozpocząć własną drogę do kariery.
Spotkanie z tak dużą grupą młodzieży było również doskonałą okazją do omówienia zakresu świadczonych przez jednostki OHP usług na rzecz młodzieży, w szczególności MCK w Sandomierzu, czyli instytucji posiadającej bazę informacyjną na temat możliwości kształcenia, szkolenia, poszukiwanych zawodach na lokalnym i europejskim rynku pracy. Wydarzenie to dało także możliwość zaproszenia młodzież do skorzystania z usług MCK Sandomierz tj.: badanie preferencji zawodowych, planowanie ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej, ocena własnych mocnych i słabych stron, poznawania własnego potencjału zawodowego, typu temperamentu, doskonalenie umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji, poznanie metod aktywnego poszukiwania pracy oraz zakładania własnej działalności gospodarczej.
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Każda edycja Olimpiady podporządkowana jest myśli przewodniej. Bieżąca odbywa się pod hasłem „Rola giełd w rozwoju społeczno-gospodarczym”.
W etapie szkolnym wzięło udział ponad 200 uczniów ze zgłoszonych szkół z województwa świętokrzyskiego. Z Ekonomika uczestniczyło w olimpiadzie 18 uczniów:
Do etapu okręgowego zakwalifikowanych zostało 21 osób, z tego 8 uczennic z naszej szkoły:
W dniu 14 stycznia 2022 r. w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach odbyły się zawody II stopnia (okręgowe) XXXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz otwarcie nowej siedziby Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
ZSE reprezentowały uczennice:
Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
Celem Olimpiady jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie wiedzy o współczesnej gospodarce oraz wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych. Przyjęta formuła Olimpiady ma na celu zarówno sprawdzenie zdobytej wiedzy ekonomicznej, jak i sprzyjanie rozwojowi samodzielnego myślenia.
Opiekunem OWE jest Klaudia Gajek.