Przedświąteczny czas zaobfitował nowymi książkami. Są to wasze propozycje z „Magicznej Skrzynki Marzeń” i nie tylko.
Na Święta również coś dla ducha, nie tylko dla ciała.
Dnia 9 grudnia 2022 r. odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej zorganizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Olimpiada odbyła się w formie online.
Celem olimpiady jest rozwijanie zainteresowań uczniów i poszerzenie wiedzy logistycznej oraz wsparcie dydaktyki formami rywalizacji i rankingu wiedzy.
Do etapu II zakwalifikowali się uczniowie:
- Klaudia Siemieniec,
- Jagoda Gradzińska,
- Martyna Sadowska,
- Grzegorz Ciastek,
- Martyna Dudzińska,
- Zuzanna Wiśniewska,
- Dominika Baumel.
Gratulujemy uczniom osiągniętych wyników.
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Każda edycja Olimpiady podporządkowana jest myśli przewodniej. Bieżąca odbywa się pod hasłem „W świecie rosnącej inflacji. Wymiar mikro- i makroekonomiczny”.
Z „Ekonomika” w etapie szkolnym wzięło udział 16 uczniów:
⦁ 7 uczniów – klasa IV TE po gimnazjum,
⦁ 2 uczniów – klasa IV TE po szkole podstawowej,
⦁ 7 uczniów – klasa III TE.
Do etapu okręgowego zakwalifikowanych zostało 18 osób z województwa świętokrzyskiego, w tym aż 7 uczniów z naszej szkoły:
⦁ Dawid Uba – klasa III TE,
⦁ Joanna Zdanowska – klasa IV TE po szkole podstawowej,
⦁ Paulina Świstak - klasa IV TE po gimnazjum,
⦁ Wojciech Pacholczak – klasa IV TE po gimnazjum,
⦁ Kamil Kominek – klasa III TE,
⦁ Maria Mazur – klasa III TE,
⦁ Gabriela Strojewska – klasa III TE.
Zawody II stopnia (okręgowe) XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 13 stycznia 2023 r. w 17 komitetach okręgowych powołanych przy Oddziałach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w największych miastach Polski.
Zawody okręgowe będą miały charakter pisemny i składały się z trzech elementów:
⦁ jednego pytania o charakterze ogólnym nawiązującego do hasła przewodniego Olimpiady,
⦁ zadania z analizy finansowej,
⦁ 30 pytań testowych.
Opiekunem OWE jest Klaudia Gajek.
W ramach projektu „Praktyki zagraniczne skrzydłami w wejściu na rynek pracy” uczennice klasy I Szkoły Branżowej I stopnia - fryzjerki, odbyły wizytę studyjną we „FRYZJERNI” w Sandomierzu.
Dzięki życzliwości, bezpośredniej obserwacji i profesjonalizmowi pań z pracowni, uczennice mogły poznać realne możliwości i tajniki swojego zawodu. Otrzymały cenne wskazówki, poznały nowe techniki pracy i miały możliwość doskonalenia swoich umiejętności.
Serdecznie dziękujemy za profesjonalną pracę i wsparcie.
W dniu 07 grudnia br. odbyła się XII edycja konkursu z wiedzy o logistyce dla szkół ponadpodstawowych. Konkurs o nazwie "Liga Młodych Logistyków" co roku organizowany jest przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Konkurs składa się z dwóch etapów: eliminacji oraz finału i odbywa się w formie rywalizacji zespołowej.
Eliminacje polegają na rozwiązaniu zadań online przez cały zespół (test na platformie elektronicznej). W tegorocznej edycji do rywalizacji przystąpiły dwa trzyosobowe zespoły z klasy 4 technikum logistycznego:
Skład I - go zespołu: Grzegorz Ciastek, Martyna Sadowska, Patryk Turbakiewicz.
Skład II – go zespołu: Edyta Drach, Martyna Dudzińska, Jagoda Gradzińska.
W czwartek, 01.12.2022 roku klasa I TE pod opieką wychowawczyni - pani Magdaleny Kaweckiej wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta. Kongres Samorządów Uczniowskich odbył się w Hotelu Mały Rzym w Sandomierzu. Licznie przybyli uczniowie z sandomierskich szkół ponadpodstawowych wysłuchali ciekawych prelekcji na temat przedsiębiorczości. Przedstawiciele Miasta Sandomierza, Firmy PBI, Strostwa Powiatowego oraz przede wszystkim młodzi przedsiębiorcy zapoznali Uczestników z problematyką prowadzenia przedsiębiorstwa oraz zachęcali do realizacji własnych pomysłów na biznes.
3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Osoby ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi potrzebują wyrozumiałości, szacunku, jak również cierpliwości. Potrafią być empatyczne, wdzięczne za okazaną serdeczność. Czasami zdarza się, że nie potrafią nazywać i kontrolować emocji.
U młodzieży warto doskonalić umiejętności przydatne w życiu. Będzie to pożyteczne dla wszystkich uczniów, jednak ci z zaburzeniami będą wymagać wzmożonej pracy w przyswojeniu wielu wiadomości i umiejętności.
Dnia 19.11.2022 r. klasa I Technikum programistycznego skorzystała z akcji Darmowy Listopad w Zamku Królewskim. Uczniowie wraz z opiekunami panią K. Stawiarską-Bęczkowską oraz M. Mantchoff-Chomiak obejrzeli z przewodnikiem aktualne wystawy oraz pierwszą odkrytą na ziemiach polskich grecką amforę z grodziska kultury scytyjskiej w Chotyńcu. Następnie brali udział w ciekawych warsztatach archeologicznych.
“Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.”
Czas biegnie nieubłaganie, ale zawsze z nadzieją spogląda się na kolejny rok. Z tego tytułu ogłaszamy konkurs na Kalendarz roku 2023.
Tym razem prace będą miały motyw przewodni. Rok 2023 został ogłoszony rokiem: Wisławy Szymborskiej, Jana Matejki, Mikołaja Kopernika oraz Pawła Edmunda Strzeleckiego.
Każdy kalendarz ma być zaprojektowany w formacie A3, zapisany w formacie PDF oraz ma zawierać odniesienie do jednego z Patronów Roku 2023.
Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.
Konkurs_kalendarz_2023_-_regulamin.pdf
Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie! Nagrodą za I miejsce jest tablet graficzny.
Poniżej przedstawiamy krótką notkę o wyżej wymienionych patronach:
Wisława Szymborska
– ur. 2 VII 1923 r. w Kórniku, w Poznańskiem; zm. 1 II 2012 w Krakowie. Od 1929 r. mieszkała w Krakowie, w latach 1945–1948 studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Szymborska wydała 13 tomików wierszy. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.Publikowała także przekłady poezji, głównie z francuskiego i niemieckiego.W 1991 r. Szymborska otrzymała Nagrodę im. Goethego, w 1995 r. została laureatką Nagrody Herdera. W maju 1995 r. Uniwersytet Poznański nadał jej tytuł doktora honoris causa. W 1996 Wisława Szymborska otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu oraz literacką nagrodę Nobla. W 2001 r. została członkiem honorowym American Academy of Arts and Letters. W 2011 r. uhonorowano ją najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.
Jan Matejko
To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, który swoją historiozoficzną twórczością zyskał uznanie na całym świecie. Żyjący w XIX w. artysta był gorącym patriotą, a jego dzieła wyjątkowym wyrazem idei niepodległościowych.Najsłynniejsze obrazy Jana Matejki przedstawiają chwile świetności Rzeczypospolitej, która w XIX w. znalazła się pod zaborami. Swoją twórczością artysta pragnął krzepić serca Polaków i podsycać ich wiarę w dążenie do odzyskania suwerenności. Obrazy historyczne Jana Matejki już za jego życia były znane i cenione w całej Europie. Malarz zdołał silnie zamanifestować polskość na arenie międzynarodowej w czasach, gdy Polska zniknęła z mapy świata.
Mikołaj Kopernik
- żył w latach 1473-1543. Astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, urodzony w Toruniu; kanonik kapituły warmińskiej. Studia ukończył w 1495 roku, bez uzyskania tytułu magister artium. W 1496 roku rozpoczął studia prawnicze w Bolonii. W roku 1500 odbył praktyki w kancelarii prawniczej w Rzymie. Od 1501 roku kontynuował swą karierę naukową na studiach medycznych w Padwie które ukończył w 1503 roku i uzyskał prawo do wykonywania praktyki lekarskiej. W dziele ”De revolutionibus orbium coelestium” ( O obrotach sfer niebieskich) zawarł wykład heliocentrycznej teorii budowy świata, której dowiódł.Był też twórcą projektu reformy walutowej, pierwszy sformułował prawo o wypieraniu z obiegu lepszego pieniądza przez gorszy.
Paweł Edmund Strzelecki
Najwybitniejszy polski podróżnik i eksplorator. Był pierwszym Polakiem, który indywidualnie okrążył świat w celach naukowych. Paweł Edmund Strzelecki odwiedził wszystkie kontynenty (poza Antarktydą). Opuścił Polskę w 1829 roku. Przez rok przebywał we Francji, później przez 3 lata w Wielkiej Brytanii. W 1834 roku wyruszył w podróż dookoła Ziemi. Trwała ona 9 lat. 12 marca 1840 roku stanął na najwyższym szczycie pasma górskiego w Australii (Wielkie Góry Wododziałowe). Nazwał go na cześć Tadeusza Kościuszko – Górą Kościuszki. W czasie podróży po Australii odkrył krainy Gippsland i doliny Latrobe. Stworzył niezwykle dokładną mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii. W 1845 roku przyjął obywatelstwo brytyjskie. Zmienił imię na Paul Edmund de Strzelecki. Nazwiskiem Strzeleckiego zostały nazwane w Australii 2 szczyty, pasmo górskie, jezioro, rzeka, rezerwat przyrody i miasteczko. W północnej Kanadzie znajduje się Zatoka Strzeleckiego.
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa - Platforma Edukacyjna
Uczniowie z klasy I Technikum Ekonomicznego:
zakwalifikowali się do grupy 10 osób, które zwyciężyły w drugiej turze wyzwań w panelu edukacyjnym Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej i zdobyli atrakcyjne nagrody.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to największy projekt edukacyjny uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie. Składa się z dwóch odbywających się równocześnie elementów: symulacyjnej gry inwestycyjnej, która prowadzona jest na platformie szkoleniowej, gdzie uczniowie inwestują w akcje największych spółek oraz panelu edukacyjnego obejmującego niezbędną wiedzę o metodach inwestowania oraz mechanizmach rządzących rynkiem kapitałowym.
Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacja GPW oraz Partner Strategiczny Fundacja im. Lesława A. Pagi.
W roku szkolnym 2022/2023 w Grze i Platformie Edukacyjnej z ZSE uczestniczyły 33 zespoły z następujących klas :
Pierwszy etap Gry trwa od 14.11.2022r. do 15.01.2023r.
Opiekunkami młodzieży są: Klaudia Gajek, Marzanna Granica, Teresa Zasadni.
Dnia 22 listopada 2022 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyła się konferencja „Zostań w Ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą”, zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Wzięli w niej udział uczniowie klasy II Technikum Ekonomicznego Piotr Kwietniewski i Fabian Widz pod opieką Małgorzaty Krasoń.
W programie konferencji znalazły się wykłady: „Jak efektywnie rozwijać potencjał innowacyjności i przedsiębiorczości młodych Polaków – fakty, dowody, szanse i wyzwania”, „Inspirujący świętokrzyscy przedsiębiorcy, czyli o skutecznych sposobach pomnażania własnego potencjału przedsiębiorczego”, „Jak efektywnie realizować nowy przedmiot Biznes i Zarządzanie?”, konkurs online dla uczniów Świętokrzyscy Mistrzowie Przedsiębiorczości oraz panele dyskusyjne z udziałem świętokrzyskich przedsiębiorców.
Dnia 18 listopada 2022 uczniowie klas 4 TI, 3 TIP, 2 TEP wzięli udział w warsztatach pod hasłem Dzień z Inżynierią Danych, zorganizowanych przez Katedrę Technologii Informatycznych Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
W ramach wizyty uczniowie uczestniczyli w wykładach oraz zajęciach w pracowni komputerowej. Zapoznali się i praktycznie przećwiczyli zagadnienia z zakresu inżynierii danych oraz analityki danych.
Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał certyfikat uczestnictwa.
Opiekunami młodzieży byli: Elzbieta Radosz, Zofia Rak i Robert Kuśmira.
Zajęcia w ramach projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VII” już się odbyły. Wzięli w nich udział uczniowie klasy II i III Technikum Ekonomicznego. Tegoroczna edycja projektu poświęcona była zagadnieniom rozwoju lokalnego. Gra planszowa i materiały edukacyjne pomogły zrozumieć uczniom czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Uczniowie zapoznali się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich i dowiedzieli się o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
W dniu 18 listopada 2022 r. odbył się szkolny etap VII Olimpiady Logistyczno – Spedycyjnej organizowanej przez Uniwersytet Gdański. Celem olimpiady jest poszerzanie nauczanych treści ponad podstawy programowe kształcenia w zawodzie technik logistyk oraz technik spedytor.
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów okazały się zajęcia przeprowadzone przez przedstawicieli WOT-u, podczas których uczniowie klas programowo najwyższych dowiedzieli się, na czym polega praca w tych służbach i jak ważna jest strefa militarna naszego kraju. Żołnierz WOT-u pełni szczególną misję poprzez obronę i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.