Impreza odbyła się 23 kwietnia 2024 w godzinach: 9.00 - 13.00. Dziękujemy za przybycie !
,,Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat”
Słowa flamandzkiego pisarza przyświecają pięknu, szlachetności i tak potrzebnej dziś światu dobroci. Stały się one mottem wydarzenia teatralnego, które miało miejsce 18 kwietnia 2024 roku.
Nasza szkoła zaangażowała się w ideę pomocy pod patronatem Unicefu. Jest to pomoc skierowana dla dzieci w kryzysie humanitarnym. Największym zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa są wojny.
Od Strefy Gazy po Ukrainę, od Haiti po Sudan żyją dzieci, gdzie trwają konflikty zbrojne. Dzieci chorują, doświadczają głodu, odnoszą obrażenia, tracą rodziny i przyjaciół.
Trzęsienia ziemi w Syrii i południowej Turcji sprawiły, że każdy dzień jest dla ich mieszkańców walką o przetrwanie.
Podobnie jest w Ukrainie, gdzie nadal trwa wojna a dzieci doświadczają zła i przemocy.
W Afganistanie miało miejsce trzęsienie ziemi o dramatycznych konsekwencjach, podobnie w wyniku naturalnych katastrof w Maroku i Libii.
W strefie gazy setki dzieci zginęły lub zostały ranne na skutek eskalacji przemocy.
Demokratyczna Republika Konga jest krajem w którym naruszono w największym stopniu prawa dziecka.
W komedii kryminalnej w reżyserii Bożeny Kupis-Kucharskiej zatytułowanej ,,Czekoladki” wystąpiły - Anna Binkiewicz, Marta Stylska, Maria Cencek, Otylia Mokrzyś i Martyna Fernec.
Opiekę reżyserką sprawowały Małgorzata Bialousz i Marta Zeliaś.
Spektakl miał charakter charytatywny .Hojność Uczniów, Nauczycieli, Rodziców i zaproszonych gości zostanie przekazana za pośrednictwem Unicefu Dzieciom, które mają prawo do życia w pokoju …do prawdziwego dzieciństwa.
Udowodniliśmy, że Dobro istnieje.
,,Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze”. To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu na ten temat.
A stereotyp jest następujący : ,,mnie się jakoś uda, a zresztą …. cóż tam statystyka, albo wyniki badań…”. A one są przerażające !
Dnia 18.04.2024r. klasa 2 Technikum informatycznego z wychowawcą Patrycją Ziębą i 2 technikum programistycznego z wychowawcą Magdaleną Mantchoff-Chomiak uczeniczyły w spektaklu „Pamiętnik narkomanki”.
Wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową, a z detaliczną precyzją opisana w książce Barbary Rosiek ,,Pamiętnik narkomanki”, posłużyła do stworzenia postaci KOBIETY w tym scenicznym obrazie. Kolejne etapy choroby, aż po niemal ,,złoty”, czyli śmiertelny strzał, odmierzają rytm poszczególnych scen.
W dniu 15 kwietnia 2024 odbył się pierwszy dzień TYGODNIA LOGISTYCZNO - EKONOMICZNEGO. Na zapraszenie nauczycieli przedmiotów logistycznych odbyła się prelekcja właścicieli Agencji Celnej CELPOL z Sandomierza Pani Katarzyna i Pan Piotr Mendyk. Wykład dotyczył informacji z zakresu logistyki, transportu i spedycji.
We wtorek odbył się Międzyklasowy Konkurs Wiedzy Logistycznej. Uczniowie klasy I, II, III i IV Technikum Logistycznego zmagali się z zagadnieniami dotyczącymi zagadnień logistycznych dostosowanych do ich wiedzy. Musieli wykazać się wiedzą na temat rodzajów opakowań, urządzeń wspomagających pracę magazynu, skrótów logistycznych, środków transportu bliskiego, środków transportu samochodowego oraz z umową AETR. Młodzież wykazała się dużą wiedzą na tematy logistyczne rywalizacje klasowe były bardzo zacięte. W czwartek zostaną ogłoszone wyniki. Za wszystkich uczniów trzymamy kciuki.
W środę klasa II i IV Technikum Logistycznego odbyła wycieczkę na Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną Uczelni w szczególności ze Studiami Logistycznymi które oferuje uczelnia na specjalnościach zarządzanie logistyczne i projektowanie systemów logistycznych. Absolwenci tego kierunku wyposażeni są we wszechstronną i zaawansowaną wiedzę z zakresu funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych, procesów zachodzących w logistycznym łańcuchu dostaw, logistyki zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji oraz recyklingu, infrastruktury logistycznej oraz procesów transportowych. Posiadają także umiejętności wykorzystania systemów informatycznych oraz technik inżynierskich przy rozwiązywaniu różnych problemów logistycznych.
Następnie ucznią został zaprezentowany Łazik Robot stworzony przez Uczelniany zespół Impuls, który zdobywa nagrody międzynarodowe. Następnie pojechaliśmy do Labolatorium Samochodowego gdzie mogliśmy zobaczyć jak przebiega diagnostyka i ocena stanu technicznego pojazdów samochodowych, badania i analiza zjawisk szybkozmiennych i badania zachowań kierowców w symulowanych sytuacjach drogowych.
18 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie uczniów klas ekonomicznych i logistycznych, w trakcie którego nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów za konkursy organizowane w ramach tygodnia ekonomiczno-logistycznego.
Oto laureaci konkursów ekonomicznych:
Konkurs na biznesplan:
I miejsce: Kamil Kominek, Dawid Uba z klasy IV technikum ekonomicznego
II miejsce: Maria Mazur, Patrycja Żuraw, Aleksandra Kawalec z klasy IV technikum ekonomicznego
III miejsce : Kinga Dobek, Daria Kwiecień, Julia Skrzypczak z klasy IV technikum ekonomicznego
Konkurs na filmik promujący technika ekonomistę:
I miejsce: Natalia Kukiełka, Julia Małys, Michał Bugalski, Jakub Szaniawski z klasy I technikum ekonomicznego
II miejsce: Bartosz Dorosiński, Karol Wójcicki z klasy IV technikum ekonomicznego
III miejsce: Patrycja Kutyła, Marta Stylska, Anna Binkiewicz z klasy II technikum ekonomicznego
Oto laureaci Konkursu wiedzy logistycznej:
Klasa I logistyczna:
I miejsce: Michał Lasek
II miejsce: Zuzanna Gara
III miejsce: Jakub Gorczyca
Klasa II logistyczna:
I miejsce: Mikołaj Paciura
II miejsce: Aneta Dąbrowska
III miejsce: Witold Maciąg
Klasa III logistyczna:
I miejsce: Mateusz Ufniarz
II miejsce: Justyna Wamej
III miejsce: Maja Rogowska
Klasa IV logistyczna:
I miejsce: Bartosz Forc
II miejsce: Karolina Fudala
III miejsce: Jan Tomala, Michał Rugieł
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów i gratulujemy laureatom.
Klasa druga technikum ekonomicznego wzięła udział w IX edycji Ogólnopolskiej Akademii - Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanej pod patronatem Ministra Edukacji, której celem było:
W pierwszym etapie - szkolnym zrealizowanym w formie quizu za pomocą specjalnej aplikacji wzięło udział czternaście osób. Drugi etap - okręgowy do którego zakwalifikowała się Wiktoria Foremniak odbył się przy włączonej kamerce i polegał na rozwiązaniu kazusów oraz odpowiedzi na pytania zamknięte.
W tygodniu po Niedzieli Miłosierdzia organizowany jest Dzień Dobra. Pod patronatem Caritas Polska młodzież naszej szkoły zrzeszona w Szkolnym Kole Caritas i Klubie SZACHONOMIK dzieliła się swoją wiedzą i umiejętnością gry w szachy. W piątek 12.04.24 r. wszyscy chętni mogli poznać reguły obowiązujące w tej królewskiej grze i rozpocząć przygodę szachisty.
Wyrażam uznanie dla młodzieży odpowiedzialnej za to przedsięwzięcie:
Wiktorii Przywara – 2TE, Anecie Dąbrowskiej – 2TL, Weronice Klocek – 2TL, Kewinowi Macioszkowi – 1TIE, Dawidowi Rybikowi – 1TIE.
Opiekun Szkolnego Koła Caritas i Klubu SZACHONOMIK – s. Elżbieta Gajowiak
W poniedziałek, 15 kwietnia 2024 roku odbył się Konkurs na Najlepszy Biznesplan. Do konkursu zgłoszono 12 biznesplanów. Przygotowali je uczniowie z klasy III i IV technikum ekonomicznego. Uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawe pomysły na biznes oraz wykazali się szeroką wiedzą z zakresu działalności przedsiębiorstw, zarządzania, finansów, marketingu, planowania, analizy SWOT oraz technologii informacyjnej. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany.
Biznesplany oceniała komisja w składzie: wicedyrektor Teresa Zasadni, Krystyna Rzęsa i Małgorzata Krasoń. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie i poświęcony czas. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 18 kwietnia 2024 roku.
Kolejny dzień – 10.04 przebiegał pod hasłem: "Stop używkom!"
Odbyła się prelekcja profilaktyczna z udziałem zaproszonych specjalistów: p. Anny Sucheckiej i p. Pawła Grabskiego ze Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sandomierzu.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas: I- III Technikum.
Pani Inspektor Anna Suchecka przedstawiła prelekcję dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu, picia energetyków oraz nadużywania alkoholu i narkotyków.
Uświadomiła nastolatkom znaczenie aktywności ruchowej, spędzania czasu wolnego z przyjaciółmi. Młodzież miała możliwość pomiaru dwutlenku węgla wydychanego z płuc.
Pożytecznym uzupełnieniem ważnych zagadnień były filmiki z Ministerstwa Zdrowia.
Przykładem ilustrującym problem uzależnienia od alkoholu było zaprezentowanie scenki profilaktycznej w wykonaniu uczniów z kl. II TL: Adrian Szarad. Jakub Czuj, Mikołaj Paciura.
Nasza szkoła zyskała nowy sprzęt komputerowy. Darowizna przekazana została przez Fundację Sandomierską, której głównym fundatorem jest Pilkington Polska sp. z o.o. NSG Group oraz: Miasto Sandomierz, Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego "Sandomierz" i Bank Pekao S.A. oddział w Sandomierzu.
Sprzęt to stacje robocze, ekran dotykowy, osprzęt sieciowy, laptopy i oprogramowanie oraz kompletny remont pracowni.
W dniu 3 kwietnia z udziałem przedstawicieli Fundacji, spółki Pilkington, władz Powiatu Sandomierskiego oraz Miasta Sandomierz uroczyście otwarto nową pracownię.
W dniu 26 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt pod patronatem Starosty Sandomierskiego.
Z dumą i radością informujemy, że po zaciętych, stojących na wysokim poziomie meczach nasze dziewczęta zdobyły II miejsce.
Skład zespołu: Emilia Bajak, Julia Nowaczek, Alina Sydorenko, Natalia Skubida, Maria Mazur, Aleksandra Kawalec, Karina Bajak, Veronika Selezen, Dominika Skibińska.
Na zakończenie turnieju uczennice Veronika i Ania zaprezentowały taniec nowoczesny.
Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.
Dziękujemy wszystkim zawodniczkom za wspaniałą sportową rywalizację, a zgromadzonej młodzieży za wspaniały doping.
W dniu 27 marca odbył się ostatni, 7 wykład z Akademii Młodego Logistyka pt. "SAP w logistyce". Tematyka spotkania dotyczyła zautomatyzowania powierzchni magazynowych z wykorzystaniem najnowszych technologii. W spotkaniu online uczestniczyli uczniowie 2 klasy technikum logistycznego.
Szkoła bierze udział w realizacji programu profilaktyki uniwersalnej LUSTRO.
Zajęcia z uczniami poprzedzone były procesem szkoleniowym składającym się z:
- e- learningu;
- treningów umiejętności społecznych;
- superwizji.
Celem programu jest wzmocnienie poczucia więzi nastolatków, a w szczególności wspieranie relacji między uczniami, zwiększanie poczucia bezpieczeństwa uczniów w klasie, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz poznanie sposobów rozwiązywania konfliktów. Poprzez udział w zajęciach grupowych uczniowie poszerzają wiedzę w zakresie:
- umiejętności radzenia sobie ze stresem;
- kompetencji w rozwiazywaniu problemów w oparciu o analizę korzyści i strat:
- umiejętności udzielania wzajemnego wsparcia rówieśniczego;
- racjonalnego podejmowania decyzji w oparciu o świadomość skutków.
Nasza szkoła przystąpiła do udziału w 12. edycji międzynarodowej kampanii z zakresu edukacji finansowej Global Money Week – Światowy Tydzień Pieniądza. Hasło przewodnie tej edycji brzmi: Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość. Koordynator tej międzynarodowej kampanii na gruncie krajowym, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, przygotował w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku cykl webinariów dla uczniów i nauczycieli.
Tematyka webinariów dotyczyła takich zagadnień, jak m.in.:
· bezpieczeństwo w Internecie – jak nie dać się oszukać przez cyberprzestępców,
· co warto wiedzieć z perspektywy początkującego inwestora,
· jak racjonalnie podejmować decyzje finansowe,
· skąd się biorą pieniądze w banku,
· jakie są sposoby budowania zabezpieczenia emerytalnego.
W ramach kampanii, w okresie od 18 do 22 marca 2024 r. w webinariach wzięli udział uczniowie następujących klas: I technikum ekonomiczno - informatycznego, III i IV technikum ekonomicznego, I szkoły branżowej, III technikum informatycznego i III technikum grafiki i poligrafii cyfrowej.
21 marca 2024r. uczniowie klasy I TIE wraz z opiekunami wzięli udział w biegu z ,, Marzanną ‘’.
Trasa tegorocznego biegu rozpoczęła się na Miejskim Stadionie Sportowym, prowadziła przez Sandomierski Park Piszczele na Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego. Dystans jaki pokonali biegacze wyniósł 3 km. Na Bulwarze reprezentacje szkół zaprezentowały własnoręcznie wykonane ,, Marzanny’’.
Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła otrzymała puchar za najładniejszą ,, Marzannę’’.
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego odbyło się w naszej szkole spotkanie przedstawicieli 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, którzy przeprowadzili z naszymi uczniami warsztaty na temat „Służba wojskowa w wojskach radiotechnicznych”.
W dniach 13-15 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły, razem z ZSGiH i II LO w Sandomierzu, brali udział w rekolekcjach wielkopostnych, organizowanych w kościele pw. św. Józefa.
Każdego dnia spotkań uczestnicy mogli wysłuchać konferencji głoszonych przez ks. dr. Konrada Fedorowskiego, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej oraz uczestniczyć w przygotowanych wspólnie nabożeństwach: Mszy Świętej, Drogi Krzyżowej i Adoracji Najświętszego Sakramentu.